Slovenský priemysel od začiatku roka vyrába viac menej na plné obrátky. V časoch nedostatku čipov ide o pozitívne prekvapenie. Ťažkosti s dodávkami komponentov automobilky riešia preferovaním výroby luxusných modelov. Vďaka tomu zarobia viac aj pri produkcií menšieho počtu automobilov.

Nedostatok súčiastok

Z nového trendu profituje Slovensko. Práve na produkciu luxusných SUV vozidiel sú zamerané závody v Bratislave a Nitre. Volkswagen Slovakia aktuálne preferuje hlavne výrobu Porsche Cayenne, Audi Q7, Audi Q8 a Volkswagen Touareg. O produkciu malých mestských vozidiel momentálne nie je záujem. Jaguar Land Rover Slovakia zas vyrába modely Discovery a Defender.

Práve kvôli luxusnej výrobe preferujú nadnárodné koncerny miestne závody. Inými slovami – im nedostatkové komponenty dodajú skôr ako fabrikám produkujúcim lacné vozidla. Vďaka tomu slovenská výroba ako tak ide aj v časoch nedostatku čipov a iných komponentov.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas vyhlásenia na tému Byt či Nebyt už nie je otázka v Bratislave 28. mája 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nájomné byty buď rozbijú rozpočet alebo koalíciu. Inej cesty k lacnému bývaniu niet

Kórejská automobilka Kia má jediný európsky závod pri meste Žilina. Sesterský závod Hyundai je zas v susednej Českej republike. V obidvoch závodoch sa vyrábajú cenovo podobné vozidlá. Z tohto dôvodu nemá pre nadnárodné vedenie zmysel preferovať jeden závod pred druhým.

Luxusnejšie automobily sa vyrábajú priamo v Ázii. Lenže na európskom trhu sa nikdy dobre nepredával luxusný Kia Stinger. Záujem je hlavne o Kia Sportage a rôzne variácie modelu Ceed. Teda automobily vyrábané priamo na Slovensku. Z tohto dôvodu sú dodávky čipov jedinému európskemu závodu prioritou a podobne to je aj v koncerne Hyundai.

Na druhej koľaji sa ocitli jedine modely trnavského Stellantisu. Kvôli menšej ziskovosti pre nadnárodný koncern nie je v súčasnosti prioritou výroba vozidiel Peugeot 208 a Citroën C3. Práve kvôli tomu v závode prichádza pomerne často k prerušeniu výroby. Napriek spomínaním problémom sa z globálneho pohľadu domácemu hospodárstvu darí a väčšine fabrík rastú zisky.

zdravotníctvo - laboratórium - výskum - veda - mikroskop
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Gréci dávajú na vedu viac peňazí, preto majú lepšie mzdy ako my

Deficit bude nižší

Dobrý hospodársky vývoj má dopad aj na tohtoročný rozpočet. Pôvodne ministerstvo financií naplánovalo pre rok 2021 deficit vo výške mínus 9,93 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Aktuálne to vyzerá na sekeru vo výške mínus 7,12 percenta HDP. Taký je najnovší odhad Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa