Saudská Arábia je lídrom ropného kartelu OPEC a producentom, ktorý má najväčší vplyv na trh s ropou. To sa napokon ukázalo aj na poslednom zasadnutí kartelu, kde sa dohodol najväčší škrt produkcie od čias pandémie. Cena ropy okamžite reagovala rastom.

EBE 33 Džidda - Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by the Saudi Royal Palace, Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman, right, welcomes President Joe Biden upon his arrival at Al-Salam palace in Jeddah, Saudi Arabia, Friday, July 15, 2022. (Bandar Aljaloud/Saudi Royal Palace via AP)
Neprehliadnite

Trhlina v 70-ročnom partnerstve. Tvrdá lekcia od Saudskej Arábie je pre Washington varovaním

Rijád mal povesť zázračnej krajiny, ktorá síce dokáže nekompromisne otáčať kohútikmi, keď je cena ropy priveľmi nízka, zároveň však dokáže dodať viac ropy, keď ju naozaj treba. Líder kartelu celé roky s obľubou hovoril, že všetok dopyt bude uspokojený.

Prvé varovanie nepomohlo, tu je ďalšie

Časy sa menia. Zázračné karty kartelu sa volajú rezervná produkcia, ktorú dokáže spustiť na počkanie. Karty však postupne vypadávajú a Saudská Arábia nedávno priznala, že má v ruke posledného žolíka.

Akonáhle sa čínska ekonomika po lockdownoch otvorí a začne pýtať viac ropy, budeme produkovať naplno. Ak vtedy nastane čo len malý výpadok produkcie, nevieme ho nahradiť. Nikto ho nevie nahradiť. Svet by si mal dávať pozor.
Amin Nasser, CEO Saudi Aramco

Nejde pritom len o Čínu. Dopyt po leteckých palivách je stále o 1,7 milióna barelov denne nižší ako pred pandémiou, ak sa plne zotaví, nastane problém. Keď to hovorí predstaviteľ najväčšej ropnej spoločnosti na svete, pravdepodobne nehovorí do vetra.

Líder OPECu je krajinou, kde sa doteraz sústredila veľká väčšina rezervnej produkcie sveta. Jedine ropný kartel ťaží menej, ako môže, pretože chce udržať ceny ropy vysoké.

Ostatné krajiny, ktoré fungujú na komerčnej báze, vždy produkujú toľko, koľko môžu, celú kapacitu. Tú môžu investíciami zvýšiť, ale rast produkcie sa dostaví až s určitým časovým odstupom.

Manažment akciovej spoločnosti by však nikdy neinvestoval do vrtu, ktorý možno nebude využívať. Veď by to bolo plytvanie. Arabské firmy nemusia pozerať na zisk a nikto si voči tomu nedovolí namietať, kráľ má vždy pravdu. Teraz však nastáva situácia, ktorá už nenastala veľmi dlho, naposledy možno v rokoch 2007 a 2008, kedy ceny ropy prekonali historické maximá.

Trh situáciu nečíta správne, sústredí sa na krátkodobé riziká na strane dopytu. Sú tu však oveľa väčšie problémy na strane produkcie.
Amin Nasser, CEO Saudi Aramco

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa