Americké intervencie nezabrali, Saudská Arábia s kartelom OPEC vykonali najväčší škrt produkcie ropy od čias pandémie. Kvóta produkcie pôjde nadol o dva milióny barelov denne. Washington ostal zaskočený, pretože americký prezident Joe Biden na svojej letnej ceste do Riyádu vybavil zvýšenie produkcie. Stávky sú vysoké, na rade je USA, ktoré utŕžilo hanbu a nemôže to nechať len tak.

PK 36 Manáma - Na snímke bahrajnský šéf diplomacie Abdallatíf bin Rášid az-Zajání počúva otázky novinárov počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v bahrajnskej metropole Manáma v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP

In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Bahrain's Foreign Minister Abdullatif al-Zayani attends a joint news conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov following their talks in Manama, Bahrain, Tuesday, May
Neprehliadnite

OPEC sa len tvári, že má viac ropy. Arabi majú posledného žolíka

Vojna na Ukrajine oživila dávny konflikt medzi spotrebiteľmi a producentmi ropy. Zatiaľ čo spotrebitelia chcú čo najnižšie ceny, producenti majú presne opačný názor. Tento prirodzený konflikt by mal vyriešiť trh, avšak odkedy vznikla Organizácia krajín exportujúcich ropu (OPEC), trh s ropou de facto prestal existovať.

Presnejšie povedané, trhové sily naďalej určujú ceny ropy na dennej báze, ale pokiaľ je cena z pohľadu arabských producentov priveľmi nízka, OPEC sa postará, aby sa posunula na vyššie úrovne. A presne táto situácia nastala v delikátnom čase, kedy USA vyvíjajú maximálnu snahu ceny ropy znížiť.

Nižšie ceny ropy majú zlacniť palivá voličom a zároveň pritlačiť na Rusko, ktoré sa aj za pomoci príjmov z ropy snaží odhryznúť si čo najväčšiu časť územia susednej Ukrajiny.

Vypúšťanie amerických zásobníkov a diplomacia

Zatiaľ čo Európa je v tomto súboji viac menej pasívnym pozorovateľom, Spojené štáty majú oveľa väčšie možnosti. Počas poslednej dekády sa vypracovali na najväčšieho producenta ropy na svete, majú najväčšie strategické zásobníky ropy a solídny globálny diplomatický výtlak.

V boji za nižšie ceny ropy USA využívajú práve strategické zásobníky, pretože produkciu ropy nie je možné zvýšiť tak rýchlo, ako by bolo potrebné. Už v novembri 2021 USA vypustili na trh 50 miliónov barelov ropy denne, od marca 2022 vypúšťajú na trh každý deň milión barelov ropy denne, až kým celkový objem dodanej ropy nedosiahne 180 miliónov barelov ropy.

Tento krok je samozrejme dočasný, pretože zásobníky nemožno vypúšťať večne. Už teraz na začiatku októbra je ich stav o tretinu nižší ako pred rokom a najnižšie od prvej polovice 80. rokov. Administratíva prezidenta J. Bidena preto urobila ďalší ťah. Pomyslenú štafetu mali prevziať arabskí priatelia.

Americký prezident na seba zobral značnú ťarchu. Znižovanie strategických zásob ropy v čase energetickej krízy je pre USA rizikové a tento krok musel pred zákonodarcami obhájiť. Okrem toho si musel ísť podať ruku s vedením Saudskej Arábie, s ktorou síce majú USA veľmi dobré dlhodobé vzťahy, avšak tie momentálne prechádzajú ťažkým obdobím.

Ako vyvrheľ nakúpil zbrane

Prezident J. Biden počas kampane v roku 2019 nazval korunného princa a premiéra Saudskej Arábie Mohammeda bin Salmana vyvrheľom, pretože podľa CIA odobril vraždu novinára Jamala Khashoggiho v roku 2018. V lete 2022 práve s ním viedol rozhovor o zvýšení produkcie ropy v karteli OPEC. Tým je zároveň povedané, že musel otočiť a korunného princa rehabilitovať.

Tichá dohoda z júla 2022 bola, že Saudská Arábia navýši produkciu o 750-tisíc barelov ropy denne a Spojené Arabské Emiráty o ďalších 500-tisíc barelov ropy denne. Tento krok mal ceny ropy znížiť a skomplikovať život Moskve.

Zároveň mal dať možnosť vydýchnuť strategickým zásobníkom ropy v USA, ktoré majú v priebehu októbra ukončiť fázu vypúšťania.

Washington plánoval, že pri cenách ropy na úrovni 80 dolárov za barel sa oplatí začať ropu kupovať a dopĺňať do poloprázdnych zásobníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa