Vzťahy medzi najľudnatejšou krajinou sveta, ktorá je na vzostupe, a najväčšou krajinou sveta, ktorá ide opačným smerom, sú na prvý pohľad pokojné. Tento dojem vychádza z oficiálnych fotografií a summitov plných slov o priateľstve a spolupráci.

JB 21 Samarkand - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin kráčajú počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, left, and Russian President Vladimir Putin, walk to attend the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko chce preniknúť za západ, ranu však môže dostať od chrbta

A je taký silný, že sa už takmer oficiálne hovorí o aliancii režimov týchto krajín. Došlo k spolupráci vo viacerých oblastiach, ekonomických aj vojenských. V skutočnosti môže byť vzájomné zbližovanie blízko svojho vrcholu a možností. Zbližovanie trvá od 80. rokov a urýchlilo sa po anexii Krymu.

Otočenie kormidla na východ

Vzťahy Západu s Ruskom sa začali rozpadať a Rusko prehodnotilo svoj pohľad na Čínu. Zatiaľ čo predtým jej nechcel dodávať zbrane, pretože sa bál kopírovania technológií, teraz ten istý problém vníma ako relatívne nízku cenu za možnosť vstupu na rastúci čínsky trh.

V roku 2015 súčasný čínsky prezident Si Ťin-pching navštívil Moskvu a podpisom zmlúv o spolupráci na čínskom projekte novej Hodvábnej cesty a ruskom projekte Eurázijskej únie spustil novú etapu vzájomnej kooperácie. Dlhoročné spory o hranice a iné obavy išli bokom a nehovorilo sa o nich.

Nádeje Moskvy boli obrovské. Očakával sa obrovský prílev čínskeho kapitálu, ruské firmy sa chystali na čínsky trh. Rusi však potenciálny benefit spolupráce s Čínou precenili. Iste, ruský export do Číny vzrástol o desiatky percent a po začiatku vojny na Ukrajine dosiahli exporty komodít do Číny nové maximá. Rusko sa stalo jednotkou na čínskom trhu s ropou.

Veľmi rýchlo však prišlo aj vytriezvenie. Čína naplnila svoje sklady a momentálne je dopyt po ruskej rope slabý. Exporty plynu výrazne vzrástli a buduje sa nová infraštruktúra. Čína však v dohľadnej budúcnosti nenahradí ani nemecký výpadok dopytu, nieto ešte dopyt celej EÚ, ktorá bola najväčším ruským trhom.

Rusko nikdy nebude mať na čínskom trhu postavenie, ktoré si za dekády vybudovalo, a počas niekoľkých mesiacov v roku 2022 zbúralo.

Čína je tvrdší vyjednávač ako bola Európa

Čína je úplne iný vyjednávač ako Európa. To nakoniec ruskí podnikatelia veľmi rýchlo zistili. Čínski zákazníci sú náročnejší ako ruskí a ruské firmy mali problém uspokojiť ich požiadavky a prispôsobiť sa. Energetické firmy sa čudovali, keď Peking tesne pred spustením investície zatvoril riaditeľa čínskej partnerskej spoločnosti.

Rusi si skrátka nepreklepli ľudí, s ktorými podnikali, a namiesto toho, aby sa ponaučili, cítili sa zradení zo strany Číny. Veď to sa kamarátom predsa nerobí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa