Bývalý dominantný dodávateľ ropy do Európy prišiel o 90 percent trhu. Naopak, stal sa najväčším dodávateľom ropy do Číny a polepšil si aj na trhu v Indii. Čína aj India sú pritom na trhu s ropou dôležitejšie, logické by teda bolo, že Brusel si môže robiť čo chce, ale Moskve neublíži. Také jednoduché to však nie je.

KK6 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin na 10. celoruskom zjazde sudcov v Moskve 29. novembra 2022. V štyroch ukrajinských oblastiach anektovaných Ruskom budú zriadené federálne súdy a tie budú
Neprehliadnite

Ruské príjmy z exportu padajú, európsky trh je stratený, Moskva sa pripravuje na embargo

Rusko pred inváziou na Ukrajine dodávalo do prístavov na severe starého kontinentu 1,2 milióna barelov ropy denne, išlo o jeho najdôležitejší trh. Aktuálne sú tieto zákazky preč. Rotterdam ešte odoberá drobné objemy, ktoré nedosahujú ani 100-tisíc barelov.

Manévre tankerov s ruskou ropou

Rusko aj vzhľadom na blížiace sa embargo zmenilo stratégiu a urobilo logický krok. Až 75 percent dodávok nakladaných v Baltickom mori smeruje do Ázie, kde čakajú indické a čínske rafinérie. Tento krok však prináša dve hlavné nevýhody. Ruské tankery musia prekonávať oveľa väčšie vzdialenosti, doslova idú cez pol planéty.

Druhá vec je, že vzhľadom na sankcie dopyt po ruskej rope klesá a jej cena oproti iným benchmarkom, napríklad rope Brent, klesá tiež.

Zatiaľ čo kartel OPEC predáva ropu za 80 dolárov, Rusko predáva tú svoju za niečo vyše 50 dolárov. Skrátka a dobre, ruské tankery jazdia čoraz väčšie vzdialenosti, aby dodali lacnejšiu ropu. Objemy sa však zatiaľ držia, aspoň tie námorné.

Ropovod Družba má už svoje najlepšie dni za sebou, pokles príjmov Moskvy je tak zaručený. Sankcie EÚ uvalené na Rusko sa budú týkať hlavne námornej prepravy ropy, teda tankerov. Objemy, ktoré tankery vozia do Európy, sú už minimálne, tam sa toho veľa nezmení. Veľmi zaujímavé to ešte bude na Sicílii, kde sa hrá ruská ruleta.

Celkové objemy prepravy ropy z ruských prístavov boli až donedávna relatívne stabilné, menila sa len štruktúra. Ale i to sa mení, počas druhého novembrového týždňa klesli pod tri milióny barelov, čo je najslabší výsledok od polovice septembra.

Ako sa Rusko stalo jednotkou v Číne aj Indii

Drvivá väčšina exportov už prúdi do Číny, Indie a Turecka. Tam sa prepisujú rekordy. Exporty do Číny sú zhruba rovnaké ako na začiatku roka. To je však pre Moskvu úspech, pretože Ríša stredu má veľké problémy a dopyt po rope klesá. Rusko tak vystriedalo Saudskú Arábiu a stalo sa najväčším dodávateľom ropy do Číny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa