Sedieť kdekoľvek v reštaurácii a pritom nemať žiadny covid pass? Alebo sa ubytovať v hoteli a zájsť si na lyžovačku spolu s ostatnými, bez ohľadu na to, či sú očkovaní, prekonaní alebo neočkovaní?

U nás zatiaľ sci-fi spred obdobia pandémie, u českých susedov už o pár dní realita. A to je len začiatok úplného uvoľňovania obmedzení, ktoré podľa českej vlády nemajú reálny základ.

Vírus omikron láme rekordy na Slovensku i v susednom Česku, kde nie žiadnou výnimkou počet nových prípadov od 30- až 50-tisíc prípadov denne. Nie je to žiadna novinka, presne takýto scenár sa predpokladal. Napriek tomu sa pravidlá pre neočkovaných výrazne uvoľňujú, a to vo väčšine krajín EÚ.

Súd rozhodol, vláda musí zariadiť

Najvyšší správny súd ČR v susednom Česku 2. februára 2022 zrušil podmienku, že do reštaurácií a hotelov môžu vstúpiť len zaočkovaní či po prekonaní choroby, neočkovaní boli „z kola von“. To už neplatí, štát zbytočne ľudí diskriminoval.

Táto novinka začne u susedov platiť od 9. februára. „Cieľom opatrenia nemôže byť, aby štát nútil ľudí do očkovania, ktoré je dobrovoľné,“ povedal podľa ČT24 sudca Petr Mikeš. Najvyšší súd zrušil už desiatky podobných vládnych nariadení, ktoré označil za nezákonné alebo nedostatočne odôvodnené.

Česká vláda na rozhodnutie reagovala obratom. Teda k 9. februáru ruší povinnosť preukazovať sa covidovým certifikátom pre využívanie služieb, pre vstup na kultúrne a ďalšie akcie, ale aj do hotelov či reštaurácií.

Povedal to premiér Petr Fiala (ODS), ktorý tvrdí, že zmena nesúvisí s rozhodnutím Najvyššieho správneho súdu, reštrikcie by zrušili aj tak. Nie pod tlakom súdneho verdiktu, ale na základe odporúčaní odborníkov. „Rozhodnutie súdu to iba o niekoľko dní urýchlilo. Nejde o nepremyslený krok, ale o napĺňanie stratégie našej vlády v boji s covidom,“ spresnil český premiér pre česky rozhlas (ceskyradio.cz). 

Na túto informáciu pozitívne reagovala aj česká Asociácia hotelov a reštaurácií (AHR) slovami prezidenta Václava Stáreka pre spravodajskú agentúru ČTK. „Už skôr sme uvádzali, že týmto obmedzením chce vláda skôr priviesť ľudí k očkovaniu,“ uviedol V. Stárek. Najvyšší správny súd ČR podľa neho už niekoľkokrát vyhovel podnetom proti vládnym opatreniam.

Upozornil, že to bolo vždy s oneskorením a v čase, keď platilo nové nariadenie, teda fakticky nebolo čo rušiť. „Pre podnikateľov je to skôr satisfakcia, že vláda koná nezákonne, podnikaniu to ale nepomôže. Ministri by sa mali poučiť a podobné rozhodnutia nevydávať,“ povedal V. Stárek.

Bez očkovania s minimom obmedzení

Viacerí českí zdravotníci experti otvorene tvrdia, že ak niekto prekonal variant delta, môže sa znova nakaziť omikronom a používaniu covid pasov chýba jasný účel. Teda, ak sa tento nástroj nevyužíva politicky na presadenie zámerov k vyššej zaočkovanosti.

Česká vláda preto jasne povedala, že žiadna povinnosť očkovania, ako o nej stále tajne špekulujú slovenskí politici, u nich určite nehrozí. Bolo by to s „krížikom po funuse“, nelogicky a ešte viac by to rozdelilo spoločnosť. „Navyše, aj množstvo argumentov, s ktorými sa o tom v minulosti uvažovalo, už neplatí. Rozhodnutie našej vlády je, že povinné očkovanie nebude,“ dodal P. Fiala pre médiá.

V platnosti podľa neho zostane povinnosť nosiť respirátory vo vnútorných priestoroch. „Podľa odborníkov sa to ukazuje ako vysoko efektívne riešenie a zároveň je minimálne obmedzujúce,“ povedal médiám. Aj naďalej bude platiť aj obmedzenie počtu účastníkov na hromadných akciách. Vláda ani po rozvoľnení opatrení neočakáva zvýšenie tlaku na nemocnice alebo obmedzenie dostupnosti služieb.

Minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) dané informácie potvrdil s tým, že od 9. februára môže ktokoľvek do akéhokoľvek zariadenia bez certifikátu. „Hovoril som už predtým, že najneskôr začiatkom marca oznámim koniec obmedzujúcich opatrení. Nakoniec sme s odborníkmi dospeli k tomu, že to môžeme urobiť oveľa skôr v postupnom režime. Prvý krok je vypnutie certifikátov, ďalšie je ukončenie plošného testovania,“ povedal.

Ako to bude s opatreniami v susednom Česku po novom?
  • Od 9. februára 2022 bude rušená povinnosť prekazovať sa covidovým certifikátom o očkovaní alebo o pripravovaných nákazách v reštauráciách, službách či na akciách
  • Do 18. februára 2022 bude prebiehať testovanie v školách a v zamestnaní (testujú sa všetci, teda očkovaní, neočkovaní i prekonaní), po tomto termíne skončí 
  • V platnosti zostane naďalej povinnosť nosiť respirátory vnútorných priestoroch
  • Naďalej platí obmedzenie počtu účastníkov hromadných akcií
  • Český rezort zdravotníctva nastaví harmonogram rušenia protipandemických opatrení v druhej polovici februára (podľa situácie k 15. februáru 2022)

Kabinet tiež oznámil, že plošné trojtýždňové testovanie skončí v školách aj firmách, ktoré platí pre úplne všetkých zamestnancov firiem k 18. februáru 2022.

Na Slovensku sú iní politici i odborníci

Slovenská vláda sa, na rozdiel od tej českej „rozhýbava“, k podobným činom len veľmi opatrne, dokonca s veľkou neochotou. Vidieť to aj na obmedzeniach, ktoré stále pretrvávajú v praxi, napríklad pri vstupe do obchodných prevádzok len pre očkovaných a prekonaných (režim OP či OP+). Hlavný hygienik  Ján Mikas od 5. februára zrušil len OPT režim na pracoviskách, teda nikto zo zamestnancov firiem sa nemusí preukazovať žiadnym covid pasom či neočkovaní testom. 

Na problémy, ktoré to spôsobuje ekonomike, nedávno upozornili aj maloobchodníci. Ako uviedol predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM) Daniel Krakovský, ak by štát riadne pracoval s dátami, vedel by, že prevádzky, kde sa nedáva dolu respirátor, nie sú nebezpečné. „Nevidíme dôvod neustále obmedzovať obchody a služby, ktoré nepredstavujú riziko,“ konštatoval pre TREND.

Rovnako na podobné problémy praxe dlhodobo upozorňuje Fórum cestovného ruchu SR s predsedníčkou Zuzanou Balaschovou. „Zásadne nesúhlasíme, aby sa znevýhodňovala iba časť klientov. Je to krátkodobé riešenie, ktoré podporuje disproporciu opatrení, rozdeľovaním zákazníkom a prenášaním zodpovednosti zo štátu na podnikateľov. So stratou dôvery klientov sa nemožno zahrávať. Raz im zabuchnete dvere a viac sa nevrátia,“ spresnila pre TREND.

Hoteliéri chcú uvoľniť režim ako inde

Miernejšie opatrenia by uvítali aj v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska. „Veríme, že aj u nás budú opatrenia voľnejšie a porovnateľné s tými v zahraničí. Podľa vyjadrení odborníkov vrchol tejto vlny budeme mať za sebou v druhej polovici februára, teda o niečo neskôr ako v  krajinách, ktoré už k uvoľneniu pristúpili,“ uviedol pre TREND Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania sa na Slovensku od 19. januára 2022 opatrenia zmenili, no nie práve k lepšiemu ako u susedov. Zrušilo sa obmedzenie kapacity ubytovaných hostí (predtým to bolo 75 %). V režime OTP (očkovaní, testovaní, prekonavší) môžu naďalej fungovať v súvislosti s výkonom práce, s cieľom návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo pre ľudí na lyžiarskych výcvikoch a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

V novom režime OP+ (ľudia s tromi dávkami vakcíny, prekonavší s dvomi dávkami vakcíny alebo dvakrát zaočkovaní s testom), ktoré zaviedol rezort zdravotníctva na čele s Vladimírom Lengvarským, môžu hotely fungovať pre všetkých. Tretiu dávku vakcíny má aktuálne 27,3 percenta Slovákov, čo výrazne obmedzuje tržby cestovného ruchu na rozdiel od zahraničia.

Čo sa týka reštaurácií, pri konzumácii na mieste platí režim OP. Novinkou je, že od 1. februára 2022 zamestnávatelia už nemajú povinnosť testovať zamestnancov na pracoviskách, ak sa tak rozhodnú, môžu to robiť dobrovoľne. Štát im však na to už finančne neprispieva. Otázkou ostáva, čo najbližšou vyhláškou zavedie hlavný hygienik Ján Mikas, prípadne či takéto obmedzenie úplne zruší.

Ďalšie dôležité informácie

...
Neprehliadnite

Koniec testov v práci, pre všetkých. Nemajú zmysel, tvrdí Lengvarský, omikron udal nový trend

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa