Žiadne testovanie na pracoviskách pre tých, ktorí sú neočkovaní. Vláda Eduarda Hegera túto povinnosť na dnešnom rokovaní zrušila. Informáciu oficiálne potvrdili minister hospodárstva Richard Sulík i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Schválila tiež návrh na zrušenie vyhlášky, ktorá dočasne podmieňovala vstup zamestnanca na pracovisko zamestnávateľa preukázaním sa potvrdením o očkovaní, prekonaní covidu-19, negatívnym výsledku testu, či vykonaním testu na ochorenie covidu-19 u zamestnávateľa. To znamená len jedno, zrušenie režimu OTP v práci. 

Covid pasy doteraz vyžadoval hlavný hygienik Ján Mikas ako podmienku vstupu na pracoviská, čo upravil vlani v novembrovej vyhláške.  „Dnes bude prijaté uznesenie, ktoré hovorí o tom, že na pracoviskách sa už testovať nebude. Hlavne veľké podniky prešli na testovanie ľudí častejšie, najmä pokiaľ ide o kritické prevádzky, ako sú napríklad elektrárne či vodárne,“ uviedol na tlačovej konferencii V. Lengvarský.

Tam testovanie podľa jeho slov prebieha bez problémov. Myslí si, že ďalšie testovanie vo všetkých firmách v súčasnej pandemickej situácii a pri rýchlosti šírenia sa omikronu už nemá zmysel. „Testovanie zamestnancov nebude povinné,“ potvrdil minister zdravotníctva.

Bližšie podmienky ešte nikto nepozná

Testy, ako aj kontroly, zabezpečovali zamestnancom bezplatne zamestnávatelia od 29. novembra 2021, štát im na to prispieval do 31. januára 2022. Za december 2021 štát bude preplácať za jeden test 5 eur, za január je suma kompenzácie stanovená na 4 eurá. Ďalšie euro bude nárokovateľné za náklady spojené s testovaním. Výdavky firiem sa tak môžu za dva mesiace spätne vyšplhať do miliónov eur.

Ako pre TREND hovorí Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ SR), pre firmy bude kľúčové presné znenie a špecifiká príslušnej právnej úpravy, ktoré zatiaľ nikto nepozná. „Treba zdôrazniť, že testovanie zamestnancov je pre zamestnávateľov povinnosťou nad rámec ich bežnej činnosti. Úlohou podnikov je v prvom rade vytvárať pracovné miesta a dosahovať zisk,“ dodáva M. Hošták.

Preferujeme dobrovoľnosť, tvrdia firmy

Mnohí zamestnávatelia, združení v RÚZ, najmä tí v kritickej infraštruktúre, budú pravdepodobne preventívne aj naďalej testovať ľudí. „Pokiaľ to zákon umožní, dokonca aj na vlastné náklady. Naďalej tiež ostáva v platnosti povinné dodržiavanie OTP režimu na pracoviskách, ako aj dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel v podnikoch,“ dodáva tajomník RÚZ SR.

Túto novinku z vládnej dielne podporuje aj Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov (ISKM). „Vítame to, že sa z tejto povinnosti stane opäť len možnosť. Štát počas celej pandémie prenáša na podnikateľov a zamestnávateľov množstvo povinností, ktoré len v minimálnej miere kompenzuje,“ objasnil pre TREND.

Aj medzi ich členmi je viacero firiem, ktoré dobrovoľne testovali zamestnancov už predtým a plánujú v tom pokračovať kvôli zabezpečeniu svojho chodu.  „V zahraničí vidíme trend rušenia opatrení a návrat k normálnemu životu. Pevne veríme, že sa k tomu v krátkom čase dopracujeme aj u nás,“ dodal D. Krakowský.

Netreba sa „vybíjať“ kontrolou firiem

Zavedenie povinnosti testovať zamestnancov sme od začiatku nepovažovali za účinný krok, čo sa nakoniec prejavilo aj v nevýrazných číslach o pozitivite zamestnancov, potvrdzuje pre TREND Andrej Lasz, generálny riaditeľ Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

„Zrušenie tejto povinnosti teda považujeme za správne rozhodnutie. Aj z dôvodu, že mnohé spoločnosti disponujú už odskúšanými postupmi pri zvládaní epidemiologickej situácie vo svojom prostredí. Medzi ne patrilo a naďalej bude patriť testovanie,“ konštatuje A. Lacz.

Avšak namiesto „vybíjania sa“ kontrolou všetkých zamestnancov, sa firmy budú môcť podľa neho vrátiť k vlastným a overeným postupom. „Môžu sa zamerať najmä na pracoviská so zvýšeným rizikom prenosu ochorenia alebo pri výskyte pozitivity u zamestnanca. V týchto prípadoch, a v rámci svojich krízových plánov, pristupujú k testovaniu všetkých zamestnancov daného pracoviska, teda neselektívne a bez ohľadu na ich OTP status,“ uzatvára A. Lacz.

Sulíkov rezort je opäť v pozore

S preplácaním nákladov na testy už vláda začala. Od 2. februára rezort hospodárstva, ktorý preplácanie testov firmám zastrešuje pod vedením ministra Richarda Sulíka, začal prijímať elektronické žiadosti.

„Odhadujeme náklady na preplatenie povinného testovania zamestnancov spolu za mesiace december a január na približne 60 mil. eur. O túto sumu sme už požiadali aj ministerstvo financií,“ uviedol tlačový odbor rezortu hospodárstva.

Očakávajú sa desiatky tisíc žiadostí, čo bude náročné na spracovanie. Informácie o schválení žiadosti však firmy nemajú očakávať, iba upozornenie o neschválení, aby žiadatelia mohli podať novú opravenú žiadosť.

Na čo si dať pozor pri vypĺňaní žiadosti o preplácanie testov? Tu sú rady
 • ministerstvo odporúča podať jednu žiadosť za celé obdobie testovania
 • žiadosť sa podáva a elektronicky podpisuje prostredníctvom portálu slovensko. sk, to znamená, že podpisovať ju môžu štatutári, alebo nimi splnomocnené osoby
 • dajte si pozor na to, ak máte v Obchodnom registri zapísané, že podpisovať a rozhodovať musia všetci štatutári, tak aj žiadosť musia elektronicky podpisovať všetci 
 • formulár po načítaní údajov o firme z Obchodného registra vyhodí všetkých zapísaných štatutárov a ak máte, že môžu konať samostatne, tak nechajte uvedeného len štatutára, ktorý bude žiadosť podpisovať
 • formulár je intuitívny, čo sa týka údajov o firme, sumár nákladov, ktoré chcete preplatiť si musíte pripraviť vy sami, vzorce vo formulári neexistujú
 • musíte si pripraviť počet všetkých zamestnancov k 31. decembru 2021
 • uveďte aktuálny počet plne nezaočkovaných a neprekonaných zamestnancov
 • uveďte počet vykonaných testovaní neočkovaných a neprekonaných zamestnancov
 • uveďte sumu, ktorú žiadate preplatiť (za december sa bude preplácať za jeden test 5 eur, za január je suma kompenzácie stanovená na 4 eurá). Ďalšie euro štát preplatí za náklady spojené s testovaním každého zamestnanca.
 • potom odklikajte vyhlásenia, žiadosť elektronicky podpíšte a podajte
 • k dokumentu sa neprikladá žiadna príloha

Prameň: Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa pre dane, mzdy a odvody

Ďalšie dôležité informácie

covid-19, koronavírus
Neprehliadnite

Budú sa ľudia testovať za vlastné? Rozdiely v Česku a u nás berú dych, omikron prináša zvrat

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa