Slovenský dôchodkový systém čelí veľkému problému. Odvody pracujúcich ľudí nebudú o pár rokov stačiť na vyplácanie slušných penzií. Dôvodom je zlý demografický trend, ktorý spočíva v klesajúcom počte pracujúcich ľudí a rastúcom počte dôchodcov. Len do konca tejto dekády pribudne 100-tisíc penzistov. Potom sa rovnako vysoký prírastok zopakuje o nasledujúcich päť rokov.

Štát bude starým ľuďom peniaze vyplácať vždy. Len ich kúpna sila bude oveľa menšia ako v súčasnosti. Riešenie nastávajúceho problému politici na prelome tisícročia videli v úsporách. Práve kvôli ich vytvoreniu v roku 2005 vznikol systém súkromných dôchodkov – II. pilier. V súčasnosti v ňom má viac ako 1,7 milióna Slovákov investovaných približne 11,65 miliardy eur.

Ignorovaný problém

Mladí ľudia majú úplne iné starosti ako dôchodok. Po skončení školy je prioritou nájdenie dobrého zamestnania. Vo finančnom svete získanie výhodného bankového účtu, spotrebného úveru alebo hypotéky. S rokmi strávenými v práci narastá aj záujem o investovanie do akcií prostredníctvom rôznych online platforiem. O dôchodok sa zaujíma málokto.

To je obrovský problém. V systéme súkromných dôchodkov platí jednoduché pravidlo. Čím dlhšie človek investuje, tým viac peňazí zarobí a ľahšie zvládne starobu. Neskorým vstupom sa mladí ľudia pripravia o potenciálne zisky v desaťtisícoch eur. Zbytočné straty mala vyriešiť pripravovaná reforma II. piliera.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa