Ruské hospodárstvo nie je možné len tak poslať ku dnu. V európskej ekonomike závisí od surovín z východu príliš veľa podnikov. Ratingové agentúry preto odstrihnutie sa od ropy a plynu začínajú vnímať ako značné riziko.

Pred pár dňami na to doplatila susedná Česká republika. Fitch Ratings jej zrevidoval ekonomický výhľad zo stabilného na negatívny. K samotnému zhoršeniu známky dôjde v prípade, že odstrihnutie sa od ruských surovín vážne poškodí ekonomiku a vyvolá recesiu.

Zhoršenie známky je vážny problém. Práve od jej hodnoty sa odvíja výška úroku, ktorý investori požadujú za požičanie nových peňazí. Zjednodušene, čím lepšia známka, tým nižšia sadzba a naopak. Česká republika by preto mala urobiť všetko preto, aby jej Fitch Ratings ponechal hodnotenie na AA-.

Slovensko je ďalšie na rade

Od ruských surovín je slovenská ekonomika závislá oveľa viac ako česká. Navyše, aj tvrdé ekonomické ukazovatele má Praha lepšie ako Bratislava. Na porovnanie, český hrubý domáci produkt (HDP) minulý rok vzrástol o 3,3 percenta, slovenský o 3,0 percenta. Česká nezamestnanosť v marci klesla na 2,3 percenta, slovenská stagnovala na úrovni 6,5 percenta. Český verejný dlh minulý rok stúpol na 41,9 percenta HDP, slovenský až na 63,1 percenta HDP.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa