Česko je pripravené podporiť zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie, pokiaľ bude mať odklad do tej doby, než bude navýšená kapacita ropovodov, ktoré môžu ropu dopraviť do Čiech. Na tlačovej konferencii to povedal premiér Peter Fiala. Česká vláda sa snaží dosiahnuť odklad na dva, prípadne tri roky. Potom bude pripravená podporiť šiesty európsky sankčný balík.

„Aby sa Európa zbavila energetickej závislosti na Rusku, potrebujeme na to solidaritu európskych krajín," uviedol predseda vlády. Bude to jednou z hlavných tém premiérovho rokovania v Berlíne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Úplný zákaz dodávok ropy

Európska komisia navrhuje do konca tohto roka úplne zakázať dovoz ruskej ropy do Európskej únie. Aby sankcie nadobudli platnosť, musia ich jednohlasne schváliť členské krajiny. Podobný postoj ako Česko má aj Slovenská republika. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka Slovensko súhlasí so zákazom dovozu ruskej ropy do Európskej únie, žiada však trojročné prechodné obdobie.

„Podporujeme čo najtvrdšie sankcie voči Rusku, na tomto postoji sa nič nemení. Od začiatku tiež zastávame názor, že sankcie nesmú uškodiť slovenským občanom viac ako Ruskej federácii," povedal Fiala.

Alternatívne zdroje

Zaistiť dodatočné a dostatočné dodávky ropy od alternatívnych dodávateľov mimo ropovod Družba by podľa ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu trvalo približne 30 až 40 dní. Také obdobie by pokryli zásoby Správy štátnych hmotných rezerv, ktoré vydržia zhruba 94 dní.

Pre Síkelu je prioritou zaistiť rozšírenie kapacity ropovodov. Najvhodnejší je podľa neho ropovod TAL (Transalpínsky ropovod) vedúci z talianskeho Terstu, čo je tiež súčasťou predtým avizovaného energetického balíčka. „Má teraz kapacitu približne 38 miliónov ton ročne, technicky je pripravený na navýšenie približne o 2,5 milióna tony," povedal minister. Čaká sa na povolenie bavorských úradov, Síkela v marci požiadal nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka o zrýchlenie konania.

„Aby sme nahradili ropu z ropovodu Družba do Českej republiky, budeme potrebovať ešte ďalšie navýšenie kapacity  ropovodu na 48 miliónov ton ročne, čo by podľa našich odhadov malo trvať približne dva roky, pretože tam treba doplniť dodatočné čerpadlá. Jedná sa o investičnú záležitosť ," dodal Síkela.

Česko sa bude snažiť získať taký podiel na navýšení, aby nahradil súčasnú kapacitu ropovodu Družba. Teda zhruba štyri milióny ton ročne. Rokuje sa o tom s Nemeckom, Rakúskom, Talianskom, ale aj Európskou komisiou kvôli financovaniu projektu.

Pripravujú sa na najhorší scenár 

Síkela tiež povedal, že objem plynu v českých zásobníkoch teraz presahuje miliardu metrov kubických. Zásobníky sú plnené v závislosti na technických možnostiach a spotrebe. Do štátnych hmotných rezerv bolo navyše nakúpených asi 240 miliónov metrov kubických plynu. Doplnil, že vláda sa pripravuje aj na situáciu, kedy by dodávky plynu boli krátené. V tejto súvislosti ministerstvo priemyslu podľa neho spracováva prehľad najväčších spotrebiteľov plynu v Česku.

„Pre domácnosti, nemocnice a kritickú infraštruktúru a ja pevne verím, že aj pre väčšiu časť priemyslu bude toho plynu dostatok," uviedol.

Ďalšie dôležité správy

EBE 36 Varšava - Na snímke sprava poľský premiér Mateusz Morawiecki a český predseda vlády Petr Fiala počas stretnutia vo Varšave 29. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki, right, greets his Czech counterpart Petr Fiala, left, in Warsaw, Poland, Friday, 29 April 2022 for talks on support for Ukraine, sanctions on Russia and Prague's upcoming 6-moths presidency in the European Union. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Premiéri Česka a Poľska tlačia na Orbána. Chcú, aby Maďarsko odsúdilo zločiny na Ukrajine