Vytvorenie jasného a najmä záväzného poradovníka stámiliónových investícií do infraštruktúrnych projektov v doprave má viacero výhod. Umožňuje lepšie koordinovať prípravu projektov a získavanie potrebných povolení. Stavebníci vďaka nemu môžu lepšie plánovať. Vláde a jej nominantom zároveň komplikuje pretláčanie projektov na základe vlastných preferencií. Slovensko však, napriek dlhodobému tlaku, dodnes takýto verejný zoznam nemá.

Regiony : križovatka bajkalská - prievozská
Neprehliadnite

Opravu katastrofálnych ciest brzdia nekonečné námietky

Dopravné priority minister oznámi v lete

O dnes pripravovaných projektoch tak často nie je možné povedať, na akých konkrétnych kritériách stálo rozhodnutie o ich zaradení do prípravy a následnej realizácie. Chýbajúci analyticky zdôvodnený výber priorít a jasný harmonogramu vedie k rozpracovanosti nadmerného počtu úsekov naraz, zvyšuje náklady a zvyšuje neistotu v stavebnom sektore.

Súčasná vláda si už v programovom vyhlásení stanovila ako prioritu zoradenie budúcich investícií. Sľub, že urýchlene vypracuje a zverejní Investičný plán prioritných projektov jednotlivých oblastí dopravy vychádzajúci z analyticky podložených kritérií a aktuálnych dát, však za sto dní pri moci nestihla naplniť.

Podľa šéfa rezortu dopravy sú prípravy záväzného dokumentu v záverečných fázach prípravy. V najbližších týždňoch by sa materiálom mohla zaoberať vláda. „Verím tomu, že ešte v priebehu júla. Som pripravený to bezodkladne predložiť,“ avizoval v utorok minister dopravy Andrej Doležal.

Vizualizácia diaľnice D3 ponad Čadcu.
Zdroj: Archív NDS
Vizualizácia diaľnice D3 ponad Čadcu.

Hodnota verzus peniaze

Ministri budú spočiatku diskutovať najmä o metodike, pomocou ktorej boli úseky vyberané a o zozname investičných priorít. Následne by vláda mala uznesením poveriť ministerstvo financií, aby pripravilo harmonogram financovania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa