Vojna na Ukrajine postupne vplýva na viac oblastí. Spôsobuje problémy s dodávkami materiálov, zvyšuje problémy v zabezpečení potravín, a najmä tlačí na rast cien.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) uviedla príklad jednej dojárne, ktorá si ešte pred vojnou dala vypracovať projekt na rekonštrukciu. Pred konfliktom bola cena projektu 500-tisíc eur. Po vypuknutí konfliktu a raste cien prepočítali projekt už na 800-tisíc eur. A takýchto prípadov je viac.

„Aktuálne sa potravinársky sektor a prakticky všetky jeho časti nachádzajú v kritickej situácii. Ak štát nezasiahne a nepomôže potravinárom na Slovensku, hrozí nekontrolovateľný rast cien slovenských potravín. To spôsobí kolaps slovenskej výroby potravín,“ reaguje predseda Únie potravinárov Slovenska (ÚPS) Daniel Molnár.

Výzvy mali riešiť potrebné investície

Ministerstvo pôdohospodárstva ešte pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu zverejnilo dlho očakávané výzvy pre potravinárov. Mnohí z nich sa tak konečne mohli pustiť do realizácie projektov, ktoré riešia zastaranú výrobu či modernejšie technológie. Zdá sa však, že potravinárom situácia opäť nepraje.

Ide najmä o výzvu č. 51/PRV/2021 pre opatrenie 4 na investície do hmotného majetku s podopatrením 4.2 na podporu pre investície na spracovanie a uvádzanie na trh a vývoj poľnohospodárskych produktov. Výzva je v hodnote 170 miliónov eur.

Ešte pred vojnou napríklad hydinári prerátali celkové investície do rekonštrukcie chovov nosníc. Na Slovensku sa chová 75 percent z nich v klietkových chovoch, 24 percent nosníc v podstielkových chovoch a necelé jedno percento v biochovoch a voľných výbehoch.

Vzhľadom na tlak musia farmári prerábať klietkové chovy. Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) tvrdí, že cena bola pred vojnou na prerobenie všetkých chovov v hodnote približne 62 miliónov eur. V súčasnosti opäť rastie. Podobné komplexné prerábky sú potrebné aj v iných sektoroch. Ceny však rastú a potravinári rozmýšľajú, kde na to vziať.

Odolný systém v Európe

Európska komisia (EK) preto prijala dokument – Zabezpečenie potravinovej bezpečnosti a posilnenie odolnosti potravinových systémov. Cieľom je udržateľný a odolný systém. Komisia prijala podporné opatrenia vo výške 500 miliónov eur na priamu pomoc poľnohospodárom, ktorých najviac postihli vyššie vstupné náklady a zatvorenie vývozných trhov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa