Aj keď je situácia v sektore nelichotivá a extrémne narastajú ceny krmív, chovatelia hovoria o náraste o 500 percent. Stále sa hovorí o nevyhnutnom zdražovaní a správy upozorňujú na výskyt vtáčej chrípky, no na Slovensku vznikajú nové farmy. A začínajú s trendovým konceptom – chov nosníc vo voľnom výbehu.

Voľný výbeh nosníc pri Senici

Skladbu chovateľov nosníc na Slovensku v blízkej budúcnosti doplní nová farma pri Senici. Stavia ju agrofirma Sanagro. Vlastní ju Sandberg Capital – spoločnosť z portfólia bývalého partnera finančnej skupiny J&T Martina Fedora.

Spoločnosť čoskoro otvorí produkciu bio vajec z voľného výbehu. „Tam sme vo fáze finalizácie a produkciu plánujeme spustiť v máji tohto roka. Budeme chovať 2-tisíc kusov nosníc s mesačnou produkciou približne 54-tisíc vajec,“ vysvetľuje generálny riaditeľ skupiny Sanagro Tomáš Kohút.

Aktuálne prebieha výstavba ďalšej chovnej haly a výbehu. „Konvenčnú produkciu plánujeme rozbehnúť na prelome rokov 2022 a 2023. Budeme chovať do 37-tisíc nosníc, a mesačne máme v pláne vyprodukovať 1 milión vajec,“ dopĺňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa