Ceny realít sú naďalej poháňané nahor zvyšovaním cien stavebných materiálov, ktoré podľa Štatistického úradu SR v októbri medziročne vzrástli o takmer 23 percent. Zvyšujúce sa ceny nehnuteľností podporuje aj sústavný dopyt po bývaní a historicky najnižšie úrokové sadzby hypoték, ktoré lákajú ľudí ku kúpe či výstavbe vlastného bývania.

Na realitný trh však pôsobia aj opačné brzdiace mechanizmy. „Ide predovšetkým o prísnejšie pravidlá pre poskytovanie hypoték stanovené Národnou bankou Slovenska (NBS). Rovnako brzdiaco môžu pôsobiť vysoké ceny nehnuteľností, ktoré už narážajú na kúpyschopnosť obyvateľstva,“ opisuje analytička 365.bank Jana Glasová.

Odborník na realitný trh zo spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič však dodáva, že rastúce ceny nehnuteľností môže zastaviť jedine zníženie dopytu po bývaní, čo však považuje skôr za utópiu: „Skúšaní budú predovšetkým kupujúci a otázne bude, akú vysokú cenu budú ochotní, respektíve aj finančne schopní zniesť.“

Novostavby môžu zdražieť až o 20 percent

Odhadnúť rast cien stavebných materiálov, ako aj prác je podľa analytikov veľmi náročné a to predovšetkým  kvôli tomu, že ani vývoj pandémie a jej vplyv na výrobné procesy sa nedá presne predpovedať.

Avšak pri pohľade na neutíchajúci dopyt a obmedzenú ponuku nehnuteľností analytici predpokladajú, že aj na budúci rok bude pokračovať priebežné zvyšovanie cien stavebných materiálov aj nehnuteľností.

Problém môže nastať najmä vtedy, keď má kupujúci v predstihu zmluvne zarezervovaný byt s developerom, pričom ceny materiálov aj práce sa v čase rýchlo menia. „Rozostavané novostavby sa dokončujú aj za súčasnej situácie, a ak sa stúpajúci vývoj cien nezastaví, novostavby môžu na budúci rok zdražieť až o 20 percent,“ upozorňuje V. Obtulovič.

WA 9 archív Berlín - Na archívnej snímke z 13. októbra 2021 žeriav prepravuje stavebný materiál na stavenisku v Berlíne. Nemecká inflácia sa v októbri zrýchlila a dostala sa najvyššie za 28 rokov.  Motorom inflácie bolo aj v októbri zdražovanie energií. Ďalším faktorom je minuloročné dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na podporu ekonomiky počas koronakrízy. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 13.10.2021, Berlin: An einem Baukran wird Baumaterial auf der Baustelle des Quartiers Heidestrasse trans
Neprehliadnite

Vzrástli ceny stavebných prác i materiálov v stavebníctve

Finančný analytik Marián Búlik zo spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko dopĺňa, že ak by sa tohtoročný nárast cien materiálov ukázal ako výkyv a ceny by sa v priebehu budúceho roka dostali späť k pôvodným úrovniam, zdraženie stavieb by malo byť výrazne nižšie ako 15 percent. Vo všeobecnosti podľa jeho slov veľmi záleží na stave rozostavanosti stavby.

Nárast cien novostavieb však bude závisieť aj od jednotlivých projektov. Podľa analytika Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Martina Lazíka niektoré projekty už stihli reagovať na vývoj v stavebnom sektore a počítali s vyššími nákladmi, preto majú už vyššiu predajnú cenu.

Avšak sú aj projekty, ktoré budú musieť aktualizovať svoje ceny priebežne a k zvýšeniu cien dôjde na budúci rok. Zdraženie sa môže výrazne líšiť v závislosti na lokalite a segmente.

Projekt Záhradné vily v Trenčíne
Zdroj: Rezidencia Vinohrady
Projekt Záhradné vily v Trenčíne

„Vidíme priestor pre rast cien z dôvodu nerovnováhy ponuky a dopytu, ktorý však bude vyšší pri prémiových projektoch, ktoré ponúkajú klientom vyššiu pridanú hodnotu, ako aj tých, ktorých počet je limitovaný,“ spresňuje výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa