Čísla analytikov, ktorí odhadujú infláciu na budúci rok, sa aktuálne mierne líšia. Septembrová prognóza Ministerstva financií SR odhaduje v budúcom roku priemerný rast cien na úrovni 4,2 percenta. Očakáva pritom výrazný rast regulovaných cien, ale aj cien potravín.

V prvom štvrťroku 2022 by však inflácia mala prekročiť päť percent. Prognózu rastu spotrebiteľských cien plánuje ministerstvo štandardne revidovať koncom januára nového roka.

Komerčné banky očakávajú vyšší rast cien

Aktuálne odhady VÚB banky na základe európskeho harmonizovaného indexu predpovedajú, že inflácia v januári môže vyskočiť až na úroveň šiestich percent. Na základe národnej metodiky dokonca až k 6,6 percentám.

Zamestnankyňa pracuje na spájaní komponentov zadného svetla vo výrobnej hale spoločnosti Hella, 26. augusta 2021 v Bánovciach nad Bebravou. Bánovský subdodávateľ pre automobilový priemysel bude vyvíjať zadné svetlá pre celý európsky trh. Vývojové centrum tam koncern Hella presunie zo svojej centrály v Nemecku a z časti z Českej republiky. Prácu si tam nájde postupne 100 zamestnancov. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Priemerná mzda na Slovensku sa zvýšila, nad 1 000 eur zarábajú v šiestich odvetviach

„To bude najvyššia úroveň inflácie u nás od roku 2004. Samotný nárast v januári bude súvisieť najmä s očakávaným zvyšovaním regulovaných cien elektrickej energie, plynu a tepla,“ vysvetľuje PR manažér banky Dominik Miša.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák má podobné očakávania, keďže podľa jeho slov inflácia pravdepodobne dosiahne vrchol presahujúci 6,5 percenta v prvých mesiacoch budúceho roka.

„Väčšiu šancu na zohľadnenie vyššieho rastu cien v navýšení mzdy majú zamestnanci na západe krajiny, kde sa v poslednom období opäť zvýraznili problémy s nedostatkom pracovnej sily.“
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák

„Následne by sa len veľmi pomaly mala začať spomaľovať smerom k úrovni troch až 3,5 percenta na konci budúceho roka,“ dodáva analytik. Priemerne by sa inflácia v budúcom roku mala zrýchliť nad päť percent.

Zvyšovanie platov závisí od situácie na trhu práce

Vládni analytici odhadujú, že vzhľadom na infláciu v budúcom roku (podľa ich odhadov 4,2 percenta) bude rast priemernej mzdy o čosi lepší. Podľa ich očakávaní dosiahne v priemere 5,5 percenta.

Podobný scenár očakáva aj analytik Ľ. Koršňák: „Priemerný rast miezd v celej ekonomike by stále mohol jemne prevýšiť dynamiku rastu cien a mzdy by tak v budúcom roku mohli jemne vzrásť aj v reálnom vyjadrení. V priemere v ekonomike zatiaľ očakávame v budúcom roku rast nominálnej hrubej mesačnej mzdy na úrovni okolo šiestich percent.“

Inflácia v septembri 2021 vystúpala na úroveň dlhodobého rekordu
Zdroj: TASR
Inflácia v septembri 2021 vystúpala na úroveň dlhodobého rekordu

Na rozdiel od nich ostáva VÚB banka vzhľadom na situáciu na trhu skeptická. Podľa jej očakávaní budú platy v budúcom roku rásť dokonca pomalšie, zrejme do piatich percent. Mohlo by teda dôjsť k prvému poklesu takzvanej reálnej mzdy od roku 2012.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa