Rusko si v histórii vždy dávalo pozor na to, aby malo o Západe dobré informácie a využívalo všetky možnosti, ktoré sa ponúkali. Nejde pritom o diplomatov, mnoho Rusov pôsobilo aj v zahraničných inštitúciách, prípadne sprostredkovalo dobré obchodné kontakty medzi Moskvou a západnými krajinami. O Londýne bolo napríklad dlho známe, že je preferovaným útočiskom ruských miliardárov.

Oil Tanker At Terminal In Zhoushan
Neprehliadnite

Garážové startupy s hrdzavými tankermi držia Rusko nad vodou. Stopy vedú do Indie

Už menej sa vie o tom, že Rusi pôsobili aj v niektorých veľkých amerických investičných bankách. To už je síce minulosť, kontakty a znalosti však ostávajú. Pavel Sorokin (37) študoval v Londýne, potom pôsobil v rokoch 2012 až 2015 ako viceprezident jednej z najväčších amerických investičných bánk Morgan Stanley. V rokoch 2014 a 2015 bol jedným z najlepších analytikov v energetickom sektore.

Okrem toho pôsobil ako hlavný účtovník pre energetiku v spoločnosti Ernst & Young. V roku 2016 zohral úlohu vo formovaní kartelu OPEC+, keď sa k dovtedajším členom pridalo aj Rusko a s ním aj ďalšie krajiny.

Nie ako členovia, ale ako producenti, ktorí koordinovali svoju činnosť s kartelom OPEC pri obmedzovaní produkcie v čase rýchleho rastu produkcie ropy v USA. Vtedy využil svoje skúsenosti s vyjednávaním ropných kontraktov v Afrike či na Blízkom východe.

Od roku 2018 je námestníkom ministra energetiky Ruska. V roku 2020 v tejto role pomáhal spolu OPEC-om zachraňovať trh s ropou počas pandémie. O dva roky neskôr už zachraňoval niečo úplne iné. Ruské príjmy z ropy, ktoré sú pre Moskvu momentálne kľúčové. A práce má viac ako dosť.

Mladé pušky vzdelané na Západe pomáhajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa