Ak je reč o bezpečnom prístave pre veľké objemy ruských peňazí, jedna krajina má medzi ostatnými jedinečné postavenie. Je to Veľká Británia, ktorej hlavné mesto je prezývané Londongrad. Nadštandardné vzťahy s bohatými Rusmi trvajú dekády a Rusi sa tu cítia ako doma. Až tak, že to vládu začalo znepokojovať.

Ako začali doláre prúdiť z Moskvy do Londýna

História prílevu ruského kapitálu sa začala písať už krátko po 2. svetovej vojne. Veľká Británia patrila medzi víťazné krajiny, ale bola na pokraji bankrotu. Finančné centrum Londýna, City, bolo zaspaté a finančná moc sa sústredila na Wall Street. Bankári z City chceli späť do biznisu, lenže libra bola slabá a nevhodná na financovanie svetového obchodu.

Záchrana prišla nečakane z východu. Sovietsky zväz nechcel držať svoje dolárové rezervy v USA. Namiesto toho ich ukladal v Londýne. Tam začali tieto doláre prúdiť na neregulovanom trhu medzi bankami, ktoré si ich požičiavali. Vznikli tzv. eurodoláre, offshore financovanie. City tento kapitál naštartoval a biznis sa opäť rozbehol.

O niekoľko dekád neskôr už biznis bežal naplno, sovietske inštitúcie využívali Londýn na to, aby posielali peniaze do svojich teritórií a City zažívalo veľký boom. Centrálna banka v Moskve mala dokonca vlastnú schránkovú firmu v Jersey, kde skrývala peniaze pred vládou.

Po rozpade Sovietskeho zväzu spolupráca, samozrejme, pokračovala. V Británii sa dali kúpiť zlaté víza. Stačilo investovať milión libier, napríklad do vládnych dlhopisov. Len medzi rokmi 2007 – 2015 si takto kúpilo bezpečný pobyt v Británii takmer 3 400 ľudí. Najviac ich bolo z Číny, druhú najpočetnejšiu skupinu, viac ako 760 osôb, tvorili Rusi.

Byt v Londýne: bezpečný prístav pre bohatého utečenca

S pobytom, samozrejme, súvisela aj potreba zabezpečiť si reprezentatívne bývanie. Začiatkom roka 1993 to bola zaujímavosť v novinách, že traja Rusi si za niekoľko sto tisíc libier kúpili byty v Kensingtone. Titulok znel – Nehnuteľnosť: bezpečný prístav pre bohatých utečencov.

O mesiac neskôr bohatý podnikateľ zaplatil viac ako milión libier za dom v Mapsteade a potom kúpil aj všetko zariadenie. Z Ruska si nepriniesol nič, v Londýne si kúpil štyri televízory a dodávka mu priniesla tašky z nákupu v luxusnom obchode Harrods.

Ako Rusi ovládli realitný trh v Londýne

Prvé byty si bohatí Rusi v Londýne kúpili začiatkom 90. rokov za stotisíce libier. Veľmi skoro transakcie za domy prekročili sumu milión libier. O dve dekády neskôr už Rusi kupovali tie najdrahšie nehnuteľnosti a pretekali sa, kto sú kúpi drahšie sídlo. Transakcie už dosiahli objem viac ako sto miliónov libier, pričom miliardári z Ruska pretvorili celý juhovýchod Londýna a boli zainteresovaní do väčšiny najväčších obchodov.

Toto boli len prvé vlnky veľkého prílivu, ktorý nastal počas ďalších rokov. O dve dekády neskôr stihla tsunami ruského kapitálu premeniť celý juhovýchod Londýna. Každý desiaty dom kupovali Rusi, ktorí sa s Ukrajincami pretekali, kto si kúpi väčší dom. Ceny nehnuteľností vzrástli osemnásobne. Transakcie už boli v stovkách miliónov libier.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa