Ak je majiteľ firmy z krajín nebezpečných pre Slovensko, získať nejakú štátnu zákazku vo verejnom obstarávaní bude vraj priam nemožné. Takúto rétoriku často volili v posledných dňoch politici v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt. Realita je však iná – na ruských majiteľov podnikov jednoducho štát nedosiahne.

Aspoň nie podľa aktuálne schválenej legislatívy, ktorá o pár dní vstúpi do platnosti, ak ju ešte schváli parlament. Ostrí sú v tomto smere aj slovenskí podnikatelia. Tvrdia, že štát si chce posilniť rozhodovacie právomoci a iné krajiny Európskej únie takéto kroky v nadväznosti na rozsiahly balík prísnych finančných sankcií voči Rusku nerobia.

Vláda Eduarda Hegera schválila v polovici marca novelu zákona o verejnom obstarávaní na návrh vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí). Je možné, že v definitívnej podobe zákona po schválení parlamentom a prijatí ďalšieho nariadenia vládou, ešte dôjde k istým zmenám či spresneniam, mnohé novinky však z novely „vyčítať“ už dnes.

Politici určia, kto je „nepriateľ“

Vládny návrh zavádza mechanizmus, v ktorom budú obstarávatelia povinní obmedziť dodávateľom účasť vo verejnom obstarávaní alebo vylúčiť ich ponuku, objasňuje Štěpán Štarha, partner advokátskej kancelárie Havel & Partners.

„Kritériom bude sídlo hospodárskeho subjektu v treťom štáte, prípadne v kombinácii s typom zákazky. Cieľom je podľa dôvodovej správy najmä umožniť reakciu na bezpečnostné hrozby a situácie, ktoré sú podobné tej súčasnej na Ukrajine,“ spresňuje.

Okrem toho, že z obchodovania so štátom budú vylúčení uchádzači z nepriateľských krajín, to zamedzí ich vstupu do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika či obranné zákazky.

Zdá sa, že ide o to, aby sa do verejného obstarávania nemohli zapojiť firmy zo štátov, ktoré určí vláda. Zároveň by vláda mala právo posudzovať podnikanie slovenských firiem v iných štátoch, poznamenáva Martin Lidaj, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa