Dvojciferná inflácia nebude prechodný, ale skôr dlhodobý jav. V súčasnosti takto vidia vysokú infláciu, ktorá zasiahla celú eurozónu, rôzni slovenskí analytici i experti z praxe. Upozorňujú na to, že inflácia je  najvyššia od konca 90-tych rokov, čo je nevídaný fenomén.

Miera inflácie v Európskej únii (EÚ) vo februári vystúpila na rekordných 5,9 percenta z januárových 5,6 percenta. Vo svojej správe to oznámil Štatistický úrad Európskych spoločenstiev (Eurostat). Rovnaké dáta ukazuje aj portál Trading Economics. Česko má z celej EÚ tretiu najvyššiu infláciu, a to rovných desať percent.

V ďalšom období môže inflácia vystúpiť až na úroveň okolo 13 či 14 percent, upozornil guvernér Českej národnej banky Jiří Rusnok. Inflácia bude podľa neho odznievať dlhšie a znižovanie prichádza do úvahy až v budúcom roku.

Slovensko to má tiež naklonené k tejto hranici. Medziročná harmonizovaná inflácia vo februári 2022 dosiahla 8,3 percenta, rástla 13. mesiac za sebou, informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Podľa najnovšieho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, sa Slováci najviac obávajú rastúcich cien energií a inflácie (85,7 percenta), vojny na Ukrajine (78,2 percenta) a stavu zdravotníctva (77 percent).

Riziko vysokej inflácie je ešte vyššie

Dvojciferná inflácia v eurozóne by už nemala nikoho prekvapiť. A na tejto úrovni zrejme zostane dlhšiu dobu, na toto riziko upozornil minulý týždeň (11. marca 2022)  guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Európska centrálna banka (ECB) ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené, teda na rekordnom minime, napriek rusko-ukrajinskému vojnovému konfliktu. Predbežne sa počíta s tým, že úroky sa tak skoro zvyšovať ani nebudú.

Aj keď ECB pôvodne avizovala, že v lete už pristúpi k postupnému zvyšovaniu úrokových sadzieb, aktuálne to už nie je horúca téma. Podľa šéfky ECB Christine Lagardovej banka nezačne zvyšovať úrokové sadzby hneď po zastavení nákupu dlhopisov na konci 3. kvartálu.

Normalizácia nastavenia menovej politiky musí ísť po etapách a zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb nepríde okamžite, vysvetlil guvernér NBS.

Krajiny s najvyššou a najnižšou mierou inflácie vo februári 2022

Najvyššia miera inflácie 

 • Venezuela 340,40 %
 • Sudán 259,80 %
 • Libanon 239,69 %
 • Sýria 139,46 %
 • Zimbabwe 66,1 %
 • Surinam 61,5 %
 • Turecko 54,44 %

Najnižšia miera inflácie  

 • Maldivy 0,20 %
 • Japonsko 0,50 %
 • Bolívia 0,70 %
 • Vanuatu 0,9%
 • Čína 0,90 %
 • Macao 0,99 %
 • Čad 1,0 %

PRAMEŇ: tradingeconomics.com, TREND

„Načasovanie a tempo prichádzajúceho sprísňovania menovej politiky určíme podľa podmienok v ekonomike, spoločne s pribúdajúcimi informáciami. Aj tu platí, že mimoriadne neistý vývoj nás nabáda k tomu, aby sme si príliš nezväzovali ruky," avizoval.

Krviprelievanie podľa neho so sebou prináša rekordne vysoké ceny ropy, plynu, obilnín a rôznych ďalších surovín. „Zvyšujú sa verejné výdavky na pomoc aj na zbrojenie. Ak nedôjde k prímeriu, skôr či neskôr sa pretavia aj do cien ďalších tovarov a služieb," dodal guvernér NBS s tým, že to bude mať veľmi negatívny dosah na rozpočet domácností aj podnikov.

Riziko stagflácie stále rastie

Spoločnosť Coface v najnovšej analýze varuje, že vyššie ceny komodít zosilňujú hrozbu dlhodobej inflácie v svetovej ekonomike, ktorá zasa zvyšuje riziko stagflácie a sociálnych nepokojov. Teda reálne dochádza k situácii, keď ceny tovarov a služieb rastú, no ekonomický rast (HDP) je na nezmenenej úrovni, prípadne dokonca klesajú.

Stagflačný scenár bude tým pravdepodobnejší, čím dlhšie potrvá vojna na Ukrajine. „Už len predĺženie ruskej ofenzívy počas niekoľkých mesiacov znamená európsku stagfláciu,“ zdôrazňuje šéf pre investície spoločnosti Amundi Vincent Mortier. Inflácia podľa očakávania ECB tento rok dosiahne viac ako dvojnásobok dvojpercentného cieľa ECB a nad týmto cieľom bude aj v budúcom roku. 

Ako to vyzerá s infláciou v ďalších krajinách? Mnohé prekvapujú, napríklad susedné Česko preskočilo aj Rusko či Ukrajinu, kde sa už pár týždňov odohráva vojnový konflikt. Vo väčšine štátov sa zhodujú v tom, že inflácia je  najvyššia od 90-tych rokov. 

Pozrite si zistenia TRENDU nižšie vo fotostory: