Investovať v čase neistoty je ľahké, pokiaľ centrálne banky zavlažujú systém čerstvou likviditou. Za posledné dva roky stúpali na cene prakticky všetky aktíva. Pandémia bola väčším rizikom pre ekonomiku, ako pre finančný trh.

Bearded,Man,Trader,Wearing,Eyeglasses,Sitting,At,Desk,At,Office,investovanie
Neprehliadnite

Kde sa nachádza bezpečie na finančnom trhu? Kapitál hľadá útočisko

Ak sa ekonomika začína zlepšovať a stimuly centrálnych bánk sa obmedzujú, na to sa dá pozerať tiež pozitívne. Vyšší ekonomický rast znamená vyššiu ziskovosť a rast ceny aktív. Od finančnej krízy v roku 2008 mali investori až na pár výnimiek na ružiach ustlané. Buď ekonomika rástla dostatočným tempom, alebo centrálne banky stimulovali.

Centrálne banky už nebudú podporovať finančný trh ako doteraz

Od záveru roka 2021 sa neplatí ani jedno. Ekonomika vykazuje známky spomalenia a inflácia známky zrýchlenia. Centrálne banky už nemôžu zvyšovať sadzby postupne, musia to urobiť prudko aj za cenu ďalšieho spomalenia ekonomiky. Do toho vypukla vojna na Ukrajine.

Následne sa zatvorili priemyselné centrá v Číne z dôvodu ďalšej vlny pandémie. Ďalšie rany už beztak rozladenému zásobovaciemu reťazcu znamenajú jedno – ešte viac chýbajúcich komodít a súčiastok, ešte vyššia inflácia.

Bežný investor a od začiatku roka 2022 nemá kam uchýliť. Euro sa prepadlo o viac ako sedem percent, americký index S&P500 o takmer 13 percent, európsky index Eurostoxx 50 o viac ako 14 percent, technologické akcie o viac ako 20 percent.

Padajú aj bezpečné prístavy či alternatívy

Bezpečné prístavy sa otriasajú tiež. Nemecký 10-ročný vládny dlhopis je od začiatku roka v strate 7 percent, americký takmer 9 percent, japonský Jen o viac ako 11 percent. Zlato je od začiatku roka v pluse, ale od marcových maxím sa prepadlo o 10 percent a drží minimálne zisky.

Kam sa má vlastne investor uchýliť? Základnou odpoveďou je, že ak investor mal aj doteraz rozumnú a diverzikovanú investičnú stratégiu, nemal by robiť žiadne zmeny.

Investičná stratégia musí byť nastavená aj pre zlé počasie
Kto svoju investičnú stratégiu a portfólio pripravil aj na horšie časy na trhu, nemusí teraz robiť žiadne zmeny. Naopak - volatilitu môže využiť ako príležitosť.

Bežný investor je v dobrých aj zlých časoch v bezpečí, ak si pravidelne sporí v diverzikovaných akciových fondoch, prípadne v indexových, ktoré kopírujú bechmarkové akciové index. Konzervatívni investori môžu dávať menšiu časť prostriedkov aj do dlhopisov.

Náročnejší investor, ktorý počas posledných rokov cielil na jednotlivé druhy aktív, sektory ekonomiky, konkrétne akcie, alebo komodity pravdepodobne rozmýšľa nad zmenou. V čase prudkej volatility sa totiž zo ziskov môžu veľmi rýchlo stať straty.

Volatilita a neistota je bežná súčasť života na finančnom trhu

Ak si investor dal námahu s výskumom svojej investičnej stratégie a verí jej, volatilitu a pokles cien aktív môže využiť na dokupovanie. Prípadne môže urobiť rebalansáciu, teda vybrať zisky s najziskovejších investícií a presunúť ich tam, kde sa ponúka zľava na nákup.

Volatilita je totiž bežnou súčasťou kolobehu na finančnom trhu, rovnako ako obdobia stabilného rastu cien aktív. Rozumná dávka rizika je často odmeňovaná až po dlhšom čase a preto je potrebná aj dávka trpezlivosti.

Investori na finančnom trhu často reagujú na neistotu, ktorú prinášajú politické, ekonomické či firemné novinky. To spôsobuje často aj prudké zmeny cien aktív. To nie je nič nové a takéto otrasy by nemali nikoho prekvapiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa