Stovky ľudí prišli o prácu v deň schválenia vyššej minimálnej mzdy. Zhodou okolnosti v pondelok ohlásila spoločnosť Adient ukončenie výroby v závode Trim Leader Košťany. Postupne o prácu príde až 422 zamestnancov. Brány fabriky na výrobu kožených poťahov do osobných automobilov sa definitívne zavrú počas jesene budúceho roka.

Za koncom výrobnej éry stredne veľkého podniku stojí pandémia. Konkrétne napätá situáciu na trhu a príliš neisté zákazky. Lenže podľa samotného vedenia spoločnosti nebola súčasná kríza jediným dôvodom. Svoju úlohu zohrala aj postupná strata konkurencieschopnosti. V tomto prípade bol problém vo vysokých mzdových nákladoch.

Pre veľa ľudí je posledný bod obrovským prekvapením. Slovenské platy považuje za vysoké máloktorý zamestnanec. Lenže z pohľadu nadnárodných koncernov sú v súčasnosti ochotní pracovať za menej napríklad Portugalci. Nejde o firemnú propagandu. Túto skutočnosť potvrdzujú aj oficiálne údaje Európskeho štatistického úradu (Eurostat). Podľa jeho metodiky už v roku 2018 bol hrubý príjem väčšiny Slovákov 979 eur a Portugalcov len 933 eur.

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Zákaz pracovať sa volá minimálna mzda. Na východe nie je reálne dať nezamestnanému tisíc eur

Strata konkurencieschopnosti

V deväťdesiatich rokoch minulého storočia prímorský štát vo veľkom profitoval z výroby automobilov. S príchodom dvadsiateho prvého storočia sa príliš jednostranná orientácia priemyslu ukázala ako nevýhoda. Fabriky profitujúce z lacnej výrobnej sily nedokázali konkurovať nízkym mzdovým nárokom obyvateľov nových členských krajín Európskej únie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa