Nepatrný rozdiel v štatistických údajoch spôsobil v Holandsku rozruch. Po viac ako storočí tam došlo k prirodzenému úbytku obyvateľstva. Rozdiel je sotva tisíc ľudí, no štatistici sú k výsledkom veľmi skeptickí. Hovorca štatistického úradu dokonca upozorňuje , že ide o „veľmi zvláštnu“ situáciu.

Pritom z dlhodobých predikcií jasne vyplývalo, že takýto osud Holandsko jedného dňa dostihne. Pritom klesajúca pôrodnosť a starnúca populácia sú už samozrejmosťou v celej Európe, Slovensko nevynímajúc.

Dáta za rok 2022 sú zatiaľ čiastkové, ale z čísel Národného štatistického úradu Holandska (CBS) je zrejmé, že sa narodilo 169-tisíc detí. Úmrtnosť na záver roka skončila na čísle 169 938 s priemerom 3,250 úmrtí týždenne. Od roku 1900, čo sú najstaršie porovnateľné údaje, je prvýkrát viac úmrtí ako pôrodov. Od druhej svetovej vojny však populácia tak rýchlo ešte nerástla.

Statistic: Total number of births, deaths and birth excess in the Netherlands from 2008 to 2021 | Statista
Find more statistics at Statista

Hovorca štatistického úradu Dick ter Steege v rozhovore v celoštátnom rádiu NOS Radio 1 prezradil, že nevie, či takýto stav bude nasledovať aj v ďalších rokoch. „Je to iné, ako keď sme predtým vedeli, že úmrtnosť rastie v dôsledku pandémie,“ dodáva.

Úmrtnosť však vykazovala vyššie parametre už pred covidom-19 v dôsledku starnutia holandskej populácie. Medzitým pôrodnosť v Holandsku od začiatku roku 2000 klesá, a to aj napriek prudkému nárastu v roku 2021. V tom roku sa narodilo 179-tisíc detí a skoro 171-tisíc ľudí zomrelo.

Žiadny výnimočný stav

Reakcia holandských odborníkov, ktorí okomentovali situáciu ako „veľmi zvláštnu“, si žiada relevantnú odpoveď.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa