Medzi obrami na východe prišlo počas posledných rokov k zbližovaniu. To, čo sa Rusku na Číne páči, je to, že navonok nie je ideologická. Doma síce robí tvrdé poriadky, ale voči ostatným krajinám sa správa pragmaticky.

JB 21 Samarkand - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin kráčajú počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom meste Samarkand 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, left, and Russian President Vladimir Putin, walk to attend the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko chce preniknúť za západ, ranu však môže dostať od chrbta

V tom ju Moskva prirovnáva k Spojeným štátom počas studenej vojny. Tie doma presadzovali liberalizmus a dávali si pozor na komunistov, ale v zahraničí spolupracovali, s kým bolo treba, aj s diktátormi.

Moskva si vzala ponaučenie. Na rozdiel od Sovietskeho zväzu nepresadzuje do zahraničia nijakú ideológiu, a preto je napríklad v Afrike úspešnejšia ako Európa alebo Čína. Prvú vnímajú Afričania ako bývalého kolonizátora, druhú ako budúceho kolonizátora. S Ruskom sa však rozprávajú.

Z tohto istého dôvodu má Rusko problém so Západom, ktorý podľa neho chce šíriť svoju ideológiu. Zatiaľ čo Číne rozumejú, aspoň si to teda myslia, Západ je podľa nich nevypočítateľný a nebezpečný.

Čína vám možno ukradne technológiu, ale nepokúsi sa vám povaliť vládu a systém. Čína nedávala peniaze zahraničným komunistom, Západ však podporoval liberálnu opozíciu.

Vasilij Kašin, ruský expert na Čínu a vojenské záležitosti

Kremeľ disponuje značnými vedomosťami o Západe, ale na svoju škodu sa naň pozerá len cez prizmu ideológie. Preto Moskva pravidelne prichádza k zlým záverom, hoci vychádza zo správnych informácií. Príkladom je pevné presvedčenie, že EÚ spolupracuje s USA, lebo musí, a Brusel je ako psík na vôdzke Washingtonu. Predsa keby bola EÚ skutočne nezávislá, mala by lepšie vzťahy s Ruskom, no nie?

Po roku 1990 venovalo Rusko veľa energie na to, aby si vybudovalo dobré vzťahy s najvyššími predstaviteľmi EÚ a USA. Vytvorili sa ekonomické linky a konalo sa veľa spoločných summitov, ale to neznamená, že Rusko Západu skutočne porozumelo.

Doteraz napríklad nerozumie, prečo Západ uvalil sankcie po anexii Krymu a tvrdo sa postavilo proti okupácii Ukrajiny. Moskva si myslela, že keď má s niekým dobré obchodné vzťahy, druhá strana neurobí nič, aby tieto vzťahy ohrozila. Mýlila sa, ale teraz sa o to isté pokúša s Čínou. Naštrbené vzťahy však prinášajú pre Západ určité príležitosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa