Rusi sú dobrí v šachu a doteraz sa zdalo, že aj v energetickom pokri. Ruský prezident mal dobre rozohranú partiu, pričom karty rozdával on. A veľmi dobre sa mu darilo. Jeho stratégiu však ohrozila prílišná sebadôvera a podceňovanie súperov.

WA 28 Sofia - Demonštrantka drží transparent s nápisom Sloboda alebo Gazprom počas protestného zhromaždenia pred prezidentským sídlom v centre Sofie v stredu 10. augusta 2022. Stovky Bulharov vyšli v stredu do ulíc hlavného mesta Sofia protestovať pre obavy, že dočasná vláda sa odkloní od politiky svojej prozápadnej predchodkyne a vráti sa v energetike k úzkym vzťahom s Ruskom. Lídri Grécka a Bulharska minulý mesiac oslávili dokončenie nového plynovodu, ktorý bude privádzať zemný plyn z Azerba
Neprehliadnite

Gazprom oslavuje zisky, zatiaľ čo kráča do finančnej pasce

Hoci navonok sa sebavedomo usmieva, pri pohľade na svoje možnosti už veľa dôvodov na úsmev nemá. Práve mu vypadlo eso a hoci ešte nejaké karty v talóne má, nemusí to stačiť na splnenie pôvodného cieľa.

Výborne rozohraná partia pokru

Zo správnych strategických rozhodnutí od 50. rokov až do momentu, keď padlo rozhodnutie rozšíriť plynovod Nord Stream, Rusko profitovalo. Ešte vo februári 2020, keď manažéri Gazpromu prezentovali najnovšie čísla firmy, mali dôvod na sebadôveru. Za prechádzajúce tri roky dosiahli výsledky, ktoré v histórii firmy nemali obdobu.

Export do Európy a Turecka dosiahol 200 miliárd kubických metrov ročne. Čo bolo o tretinu viac ako počas prechádzajúcej dekády. Gazprom zaknihoval súhrnné zisky v objeme 120 miliárd dolárov.

WA 22 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin máva tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi po stretnutí v Soči v piatok 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin waves Turkish President Recep Tayyip Erdogan as he leaves after their talks at the Rus sanatorium in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, Aug. 5, 2022. Erdogan visited Russia Friday for talks with Russian President Vladimir Putin focusing on a grain deal brokered by Turkey and the U.N., prospec
Zdroj: TASR
Ingrediencie dokonalého ruského plynového receptu
 • Dlhodobé a dobré vzťahy s odberateľmi v Európe - najväčší trh pre Gazprom
 • Diverzifikácia smerom na Čínu ako zdroj budúceho rastu
 • Konkurenčná výhoda - vlastníctvo plynovodov na západ aj východ
 • Nový plynovod Nord Stream 2, plyn do Nemecka prúdi mimo Ukrajiny a Bieloruska - hotový v roku 2021
 • Nový plynovod Power of Siberia 2 do Číny sa začne budovať v roku 2024
 • Úloha plynu v boji proti klimatickej zmene - náhrada uhlia
 • Strach z jadrovej energie - plyn nahrádza aj jadrové reaktory

Tím manažérov z Moskvy avizoval svojim americkým investorom, že Gazprom si aj počas najbližšej dekády udrží rekordné objemy exportov do Európy a zaknihuje tak ďalšie šťavnaté zisky. To bude dobré pre firmu, aj pre rozpočet.

Prešli dva roky a vyhliadky sú úplne iné. Plány na lukratívnu budúcnosť Gazpromu v Európe boli pochované bez ohľadu na krátkodobé zisky z vysokých cien plynu, ktoré mu vydržia najviac najbližšie dva roky.

Dokonalá kombinácia kariet

Rusko si napĺňaním dlhodobej stratégie podporenej dekádami investícií vybudovalo pozíciu, ktorú bolo pre protihráčov na poli globálnej energetiky ťažké prekonať. Analogicky, v pokri ide o kombináciu Royal Flush, teda najvyššiu možnú postupku v jednej farbe. Tieto karty začal zbierať ešte Stalin, ďalšie pridal Brežnev a Putin prispel tiež. Samozrejme, Rusko malo aj dávku šťastia.

Zatiaľ čo vyhliadky spotreby plynu v Európe mali čoskoro vrcholiť, na východ od Ruska rástla nová ekonomická veľmoc – Čína. Tá tiež potrebuje množstvo ropy, uhlia a najmä zemného plynu.

Stratégia Ruska bola exportovať plyn do Európy aj Číny. Kým Európa mala mať plochú krivku s pomalým poklesom, Čína mala byť naopak zdrojom rastu. Nikto nemohol nahradiť Rusko, ktoré vlastní plynovody vedúce oboma smermi. Práve tie sú najefektívnejšou formou prepravy.

Na východe krajiny bola v decembri 2019 dokončená prvá etapa výstavby plynovodu Power of Siberia vedúceho do Číny. Pripravuje sa ďalšia etapa, ktorá kapacitu exportu rozšíri. Je to podobný príbeh ako s plynovodom Nord Stream, ktorého druhá etapa výstavby bola dokončená v roku 2021.

Doplnenie týchto posledných kariet do dokonalej kombinácie má na svedomí práve Vladimír Putin. Umožnili mu export plynu do Európy inou trasou, ako cez Ukrajinu, a diverzifikáciu smerom na východ.

Prvé problémy, nový plán

Idylická situácia bola narušená na konci roka 2020. Nešlo o výpadok dopytu po zemnom plyne a pokles cien, ale o boj proti klimatickej zmene, ktorý začala Európa brať mimoriadne vážne. Odklon od fosílnych palív mal zasiahnuť všetkých ich producentov, ale Rusko pravdepodobne najviac. V Moskve si uvedomili, že hrozba je reálna.

V novej hrozbe však zbadali aj príležitosť. Stratégia Európy v boji proti klimatickej zmene spojená s odporom nových nemeckých elít k jadrovej energie znamenala, že kým vyhliadky na dopyt v strednodobom horizonte klesli, v krátkodobom horizonte Európa potrebovala oveľa viac plynu ako Rusko pôvodne čakalo.

Tento plyn by jej v minulosti Rusko bez problémov dodalo, lenže Moskve sa prestalo páčiť, že Európa sa začala emancipovať. Trvala na krátkodobých zmluvách a už od roku 2023 plánovala viac diverzifikovať svojich dodávateľov zemného plynu. To znamenalo, že Rusko sa malo ocitnúť v konkurenčnom boji, o ktorý nestálo.

Preto sa rozhodlo na Európu pritlačiť. Slabší výkon obnoviteľných zdrojov energie v roku 2021 a prudký rozbeh hospodárstva po pandémii mal za následok, že tlak na Európu bol ešte väčší a vznikla energetická kríza.

Rusko chcelo pôvodne Európu dotlačiť do nových dlhodobých zmlúv, ktoré mali pokrývať aj dodávky cez Nord Stream 2. Malo konkurenčnú výhodu, pretože mohlo ponúknuť lacný plyn. Stačilo len čakať, kým bude byrokracia okolo Nord Stream 2 hotová a plyn začne prúdiť. Logickým krokom pre Európu, a hlavne pre Nemecko, by bolo dohodnúť sa s Ruskom, čo V. Putin aj očakával.

Nedočkavosť premenila výhodu na nevýhodu

Rusko okrem energetického pokru v Európe hralo svoju hru aj na Ukrajine. Moskva sa pred vyvolaním vojny spoliehala, že Kyjev padne za pár dní a Európa, a s ňou aj celý Západ, nebude reagovať väčšími sankciami ako po anexii Krymu v roku 2014.

Putin s útokom na Ukrajinu nečakal ani na spustenie Nord Stream 2. Útok sa začal vo štvrtok a podľa predstáv Kremľa mali mať Ukrajinci do konca týždňa novú proruskú vládu. Energetická kríza zároveň mala Brusel, Berlín a Paríž prinútiť pokorne čakať na plyn z Nord Stream 2, ktorý mal ju vyriešiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa