Jednorazový príspevok pre azylantov, integračný príspevok poskytovaný šesť mesiacov, pravidelné dávky v hmotnej núdzi. Odídencom z Ukrajiny patrí tiež napríklad ochranný príspevok a príspevok na nezaopatrené dieťa.

Vláda Eduarda Hegera im ponúka pomocnú ruku vzhľadom k rusko-ukrajinskému konfliktu, ktorý trvá už mesiac. Parlament 22. marca schválil balík noviel devätnástich zákonov lex Ukrajina, ktorý rieši problémy vznikajúce v súvislosti s utečeneckou vlnou.

Rieši tiež nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ich zamestnávanie, prístup k bankovým službám, ale i oslobodenia od rôznych poplatkov. Aký vysoký bude účet za krízu zatiaľ len odhaduje, keďže dĺžka trvania konfliktu je nejasná a málokto jeho ukončenie dokáže odhadnúť. Isté je len to, že finančná pomoc nebude v miliónoch eur, ale v miliardách. Takto to tlmočil aj minister financií.

„Urobíme zo Slovenska jednu veľkú špongiu, ktorá bude schopná absolvovať takýto nával utečencov z Ukrajiny,“ povedal Igor Matovič na tlačovej konferencii už 26. februára 2022. Po mesiaci vojnového konfliktu sa pomoc pretavila aj do legislatívnej podoby. Schéma pomoci sa rozšírila cez osem ministerstiev, cez viaceré legislatívne návrhy a už spomínanú schému opatrení lex Ukrajina.

Minister očakáva, že prúd odídencov z Ukrajiny bude naďalej pokračovať a títo ľudia budú neraz potrebovať pomoc na dlhšie obdobie.  K dispozícii je na to vyčlenených doteraz zhruba pol miliardy eur od Európskej únie (EÚ), ale dnes už je zrejmé, že to stačiť nebude.

Polmiliardový balík zďaleka nepostačí, pokiaľ ide o Slovensko či susedné Poľsko na zabezpečenie prechodu utečencov.
Igor Matovič, minister financií

„Polmiliardový balík zďaleka nepostačí, pokiaľ ide o Slovensko či susedné Poľsko na zabezpečenie celého procesu s prechodom utečencov. Tiež treba zabezpečiť ich ubytovanie, zdravotnú starostlivosť i dávky v hmotnej núdzi“ uviedol I. Matovič pre TA3 ešte 6. marca.

Na otázku, či to Slovensku spôsobí finančné ťažkosti, odpovedal jednoznačne. „Treba sa pozrieť pravde do očí. Ja osobne odhadujem, že celkové náklady Slovenska, priamo či nepriamo súvisiace s vojnou, môžu dosiahnuť jednu až dve miliardy eur,“ dodal.

TREND prináša prehľad toho najdôležitejšieho, čo odobril parlament v rámci pomoci Ukrajine cez takzvaný súbor legislatívnych opatrení lex Ukrajina.

Pozrite si schválené návrhy, aj s konkrétnymi finančnými príspevkami,  v prehľadnej fotostory nižšie: