Štát bude vedieť, kto má v ktorej banke účet či bezpečnostnú schránku, tiež kto je majiteľom, disponentom či konečným užívateľom výhod. Vybrané inštitúcie budú mať takto k dispozícii niektoré bankové údaje o bežných klientoch bánk i firmách.

Odhaliť by to mala nová databáza v rámci centrálneho registra účtov (CRÚ). Stať sa tak má na základe návrhu zákona o spomínanom registri, ktorý v minulom týždni ( 17. marca 2022) schválil parlament.

Súčasný spôsob získavania informácií trvá aj niekoľko týždňov, čo predlžuje jednotlivé konania či procesy pre orgány činné v trestnom konaní, prípadne ich môže až zmariť. Do roku 2023 sa má preto zriadiť centrálny register účtov. Podrobnosti o prihlasovaní a zasielaní dát do registra upraví všeobecne záväzný predpis, ktorý rezort financií vydá už v  lete .

Podľa dát z registra bude štát môcť každému zaistiť majetok i výnosy pochádzajúce z trestnej činnosti, napríklad z korupcie, legalizácie výnosov z financovania terorizmu i daňových únikov. Polícia na nazretie do registra  nepotrebuje súhlas súdu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa