Staré čínske príslovie hovorí: Aj keď pravá ruka premôže ľavú, nič tým nezíska. V duchu tejto múdrosti nemá Peking dôvod v obchodnej vojne podporovať Západ ani Moskvu. Nič tým totiž nezíska. Lavírovanie medzi znepriatelenými stranami naopak znamená udržanie výnosného biznisu a prísun lacných surovín.

Najväčšia ekonomika Ázie je slovne na strane Ruska. Miestne média prirovnávajú ruského prezidenta Vladimíra Putina k známemu cárovi Ivanovi Veľkému. Smejú sa západnej závislosti od ruských surovín a obrovskej inflácii. Našťastie skutky nezodpovedajú slovám ani zďaleka. Moderné čínske zbrane mohli priniesť zásadný zlom v ruskej invázii na Ukrajine. Lenže nepriniesli, lebo Peking ich nedodal a výsledok je sťahovanie ruských vojsk z okolia Kyjeva.

Pri súčasnom stave výzbroje sa zamerala ruská armáda na ovládnutie východu Ukrajiny. Na viac momentálne nemá. Moskva síce disponuje aj super modernými zbraňami. Napríklad hypersonickými raketami Kinžal. Strely schopné niesť jadrové hlavice sú efektívnym nástrojom na odstrašenie nepriateľa, ale na dobitie územie treba modernú pechotu. Práve pozemné vojská sú nečakanou slabinou ruskej armády. Problém sú demotivovaní vojaci, zastaraná technika z obdobia Sovietskeho zväzu a nedostatok moderných dronov.

Čínsky drak v Bruseli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa