Extrémne horúčavy, požiare a sucho nútia mnohé európske krajiny k úsporným opatreniam. Meteorológovia tvrdia, že vlny úmorného tepla v dôsledku zmeny klímy budú pokračovať, pričom horúce počasie podnecuje vo svete aj požiare.

Ako uvádza agentúra AP, od začiatku priemyselnej éry sa svet na základe vedeckých poznatkov oteplil už asi o 1,1 stupňa Celzia. Pokiaľ vlády na celom svete nepristúpia k razantnému zníženiu emisií, teploty budú aj naďalej stúpať. Tomu by sa mnohé štáty však chceli vyhnúť, a tak sa snažia prichádzať s rôznymi úspornými návrhmi.

Takmer polovicu územia Európskej únie (EÚ) ohrozuje sucho, upozornili na to i vedci pracujúci pre Európsku komisiu (EK), pričom upozornili, že juhozápadnú Európu už niekoľko dní sužujú vyčerpávajúce horúčavy.

Spoločné výskumné centrum EK v správe za júl 2022 označilo až 46 percent územia EÚ ako to, ktoré je ohrozené suchom, z toho 11 percent už nedostatkom vody aj priamo trpí. Najhoršie je na tom podľa nich Taliansko, kde sucho ohrozuje najviac nížinu okolo rieky Pád na severe krajiny.

V Španielsku sú nádrže vody naplnené len na 69 percent desaťročného priemeru, v Portugalsku sú zasa nádrže vodných elektrární naplnené len z polovice. Nedostatok vody a vlna horúčav znižuje aj úrodu poľnohospodárskych plodín vo Francúzsku, Rumunsku, Španielsku, ale aj v Portugalsku a Taliansku.

Súčasný stav počasia s vysokými teplotami má pokračovať, čo prehĺbi už aj tak veľmi kritickú situáciu s dôsledkami v poľnohospodárstve, energetike a znižovaní podzemných zásob vody, uvádza sa v správe spomínaných vedcov.

Situácia je vážna aj na Slovensku. Extrémne pôdne sucho zasahuje približne 55 percent územia krajiny, pričom sucho rôznej intenzity sa vyskytuje už na 98 percentách územia, čo priznáva i Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najhoršia situácia je na hornom a dolnom Zemplíne, teda v oblasti západnej časti Podunajskej nížiny, Štiavnických vrchoch, Zvolenskej kotline a okolí Topoľčian. Veľký zrážkový deficit je aj v okolí Banskej Bystrice.

Napríklad Bratislavskí vodári už istý čas upozorňujú, že ak by si všetci ľudia po návrate z práci pustili doma vodu na polievanie, napustili bazény a osprchovali sa, voda bude chýbať. Ako sa v tejto situácii správajú jednotlivé štáty EÚ či mimo nej? Pozrite si nižšie fotostory.