Dôchodky z výsluhového zabezpečenia sa síce v poslednom čase výrazne nezvyšovali, ale od budúceho roka zrejme nastane výrazná zmena.

Od januára 2023 sa zvýšia dôchodky o rovnaké percento, o aké vzrastie dôchodcovská inflácia v prvých šiestich mesiacoch tohto roku, uvádza finančný portál Finsider. V prvých piatich mesiacov zatiaľ vzrástla o 11,3 percenta. Keďže ceny rastú aj v júni, dôchodcovská inflácia za prvých šesť mesiacov by mala byť ešte vyššia.

Vo februári 2022 prognózovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), že penzie od roku 2023 stúpnu až o 8,3 percenta. „Zatiaľ čo tento rok sa na zvyšovanie dôchodkov dá približne 100 miliónov eur, nasledujúci rok by výdavky Sociálnej poisťovne na zvyšovanie dôchodkov mali vzrásť na rekordných 700 miliónov eur (a 500 miliónov v roku 2024),“ spresnila.

Na rozdiel od tohto roku by na budúci rok mali dôchodky rásť rýchlejšie ako ceny, uviedla rozpočtová rada. Posunutý efekt bude zreteľne dobiehať ešte v roku 2024, keď rast dôchodkov opäť výrazne prevýši očakávanú infláciu. A to je pozitívna správa aj pre výsluhových penzistov, ktorých čakajú aj ďalšie zmeny. TREND sa na ne prehľadne pozrel bližšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa