Drahé obedové menúčka, ale aj vyššie ceny jedál i nápojov v ponukových lístkoch reštaurácií po celej krajine nútia mnohých Slovákov k viacerým zmenám v stravovaní v práci. A to nielen na strane bežných zákazníkov, ale aj zamestnávateľov.

Noviniek bude už čoskoro viac, a tie zasiahnu celý gastrotrh vrátane viac ako dvoch miliónov zamestnancov a 180-tisíc zamestnávateľov, ale aj 220-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).

Už dnes je totiž jasné, že po starom sa fungovať nedá. Peniaze, ktoré donedávna stačili na slušný kompletný obed v práci, už jednoducho nestačia. Čo sa teda po novom zmení?

Vyššie sumy stravného od septembra

Od 1. mája tohto roka vzrástla najnižšia hodnota gastrolístka po troch rokoch z 3,83 eura na 4,50 eura. Prax však ukazuje, že toto zvýšenie je nedostatočné, keďže štandardné obedové menu sa blíži k hranici okolo desiatich eur, čo predstavuje aj mimoriadnu záťaž pre rodinné rozpočty. 

Rezort práce informoval, že hodnota stravného by v najbližších mesiacoch mala stúpnuť, keďže ceny v reštauráciách neúmerne rastú. Potvrdila to aj hovorkyňa ministerstva Eva Rovenská.

Slovenský plán obnovy má zelenú. Oznámila to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Na snímke vľavo predsedníčka EK Ursula von der Leyenová a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii počas návštevy Vedeckého parku Univerzity Komenského 21. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Sprcha raz denne, žiadne bazény či klíma, energie na prídel. Brusel prikáže šetriť aj Slovákom

„Navrhujeme sumu stravného zvýšiť zo šesť eur na 6,40 eura, čo bude predstavovať minimálnu hodnotu stravovacej poukážky v hodnote 4,80 eura,“ objasňuje. Pripomienkovací proces s návrhom opatrení na zvýšenie súm stravného a cestovných náhrad potrvá do polovice augusta, ich účinnosť sa predpokladá od septembra.

V porovnaní s bežnými obedovými menúčkami v reštauráciách je zrejmé, že ani táto suma nebude dlho postačovať, v porovnaní s realitou je totiž stále výrazne podhodnotená.

Prieskumy Asociácie moderných benefitov (AMOBE) ukazujú, že pravidelné zvyšovanie hodnoty stravného predstavuje pre dve tretiny Slovákov motiváciu na zvýšenie frekvencie stravovania sa v „menučkových“ reštauráciách.

Faktom tiež je, že takmer sedem z desiatich ľudí na Slovensku znížilo frekvenciu návštev v reštauráciách práve v dôsledku rastu cien, a to bez ohľadu na región, a až 90 percent respondentov si uvedomuje, že suma na stravné nepostačuje a treba ju neustále zvyšovať. Jedlo si teda radšej pripravujú doma a nosia si ho do práce, prípadne uprednostnia nákupy potravín v obchodoch počas prestávky.

Mechanizmus určenia výšky stravného stanovuje zákon o cestovných náhradách. V zmysle zákona upravuje ministerstvo práce sumy stravného pre jednotlivé časové pásma na základe údajov od Štatistického úradu SR o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní.

„Zvýšenie sa vykoná, keď rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej päť percent. Ministerstvo práce opätovne zvýši sumy stravného, keď takéto údaje Štatistický úrad SR vyhodnotí a vydá,“ vysvetľuje E. Rovenská.

Miesto gastrolístkov novinka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa