Všetci môžu vstupovať na pracovisko bez obmedzení, nie v režime OTP. Platí to bez ohľadu na to, či je niekto očkovaný, neočkovaný alebo po prekonaní covidu.

Pred pár dňami to po rokovaní vlády vyhlásil minister hospodárstva Richard Sulík, potvrdil to tiež minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Od 5. februára to bude realita. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) SR totiž 4. februára zrušil túto povinnosť pre zamestnávateľov najnovšou vyhláškou pre režim OTP na pracoviskách. Ten firmy i zamestnancov v mnohých ohľadoch obmedzoval a pridával im zbytočné povinnosti navyše.

Ako hovorí pre TREND Martin Hošták, generálny manažér Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), mnoho podnikov v týchto dňoch zastavilo intenzívne testovanie zamestnancov. Štát tieto výdavky firmám už neprepláca od 1. februára 2022.

Rezort hospodárstva začal vybavovať žiadosti za dva mesiace spätne, hovorí o desaťtisícoch možných žiadateľov. Za december 2021 sa bude preplácať za jeden test päť eur, za január je suma kompenzácie štyri eurá. Ďalšie euro štát preplatí za náklady spojené s testovaním každého zamestnanca.

„Avšak nájdu sa aj také podniky, ktoré v testovaní pokračujú, i keď v menšej intenzite ako doposiaľ nariaďovala vyhláška ÚVZ SR. Čo sa týka kritickej infraštruktúry, tam sa situácia pravdepodobne nezmenila, keďže už pred zavedením povinného testovania sa v nej intenzívne testovalo,“ uviedol M. Hošták. Zamestnávatelia tiež naďalej kladú veľký dôraz na dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel v podnikoch.

Podobne túto novinku, ktorá doteraz finančne i personálne zaťažovala zamestnávateľov, víta aj Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. „Podniky majú zavedené prísnejšie pravidlá. Napríklad testujú rizikové skupiny zamestnancov a to bez ohľadu na zaočkovanosť, dodáva pre TREND.

Táto možnosť dobrovoľného testovania zostáva pre zamestnávateľov zachovaná aj do budúcnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa