Očkovať ľudí povinne, treťou dávkou, alebo aj piatou ako v Izraeli? Názory na túto otázku sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia čoraz viac.

Kým niektoré vlády v súvislosti s variantom omikron nariadili povinné očkovanie pre isté profesné skupiny, iné, naopak, otvorene tvrdia, že na takúto povinnosť treba zabudnúť a vrátiť sa späť do bežného života.

Európa nie je pri omikrone jednotná

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová 22. januára 2022 ministrom zdravotníctva členských krajín EÚ povedala, aby sa pripravili na podávanie štvrtej dávky vakcín proti ochoreniu covidu-19, uviedla agentúra Reuters.

Keď si Slováci lacno nenakúpia elektroniku doma, pooobzerajú sa inde. Napríklad zahranicami.
Neprehliadnite

Lengvarský strieľa opatrenia bez logiky, od pása. Slováci s najnižšími platmi plnia kasy inde

Európska agentúra pre lieky (EMA) v rovnakom období oznámila, že by to bolo vhodné pre osoby s vážne oslabeným imunitným systémom, je však potrebných viac dôkazov. Štvrtú dávku začali podávať napríklad Maďarsko, Dánsko a Švédsko, vždy len dobrovoľne a v opodstatnených prípadoch, piatu avizuje Izrael. 

Ako však napríklad ukázala izraelská štúdia, na ktorú sa 17. januára 2022 odvolala tlačová agentúra DPA,  štvrtá dávka vakcíny proti koronavírusu neposkytuje veľkú dodatočnú ochranu pred omikronom, uviedla Gili Regevová Jochajová, riaditeľka oddelenia pre nákazlivé choroby v Zdravotnom stredisku Šeba v Tel Avive.

Rakúsko ako jediná krajina schválila povinné očkovanie pre všetkých od 1. februára, s výnimkou tehotných žien, tých, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov a tých, ktorí sa uzdravili. Za porušenie ľuďom hrozia sankcie podľa výšky príjmu, až do 3 600 eur.

Rovnako zaviedli pokuty pre neočkovaných aj v Grécku (100 eur mesačne pre neočkovaných seniorov nad 60 rokov) a v Taliansku zaviedla vláda premiéra Maria Draghiho povinné očkovanie pre ľudí nad 50 rokov a obmedzila im niektoré služby. Na túto vlnu však „nenaskočili“ všetky krajiny EÚ, badať rozdiely v prístupe vlád.

Európska komisia pritom už vlani v lete slovami Ursuly von der Leyenovej uviedla, že EÚ dosiahla svoj cieľ podať do konca júla 2021 až 70 percentám dospelých aspoň jednu dávku vakcínu proti covidu. Nemecko dnes už otvorene hovorí, že na nadobudnutie kolektívnej imunity nestačí zaočkovanosť v krajine 70 percent, požaduje sa 95 percent. Cieľ sa jednoducho „posunul“.

Povinné očkovanie zrejme nebude

Sú krajiny, kde vlády idú opačným smerom a s povinnosťou očkovať nepočítajú. Pandémiu začínajú brať skôr ako bežný vírus. Inak povedané, povinnosť očkovania, či už pre všetkých, alebo len pre určité profesie, odmietajú.

Európa sa tak v tejto otázke rozdelila. A nemusí to byť posledná vec, ako budú jednotlivé štáty ďalej k pandémii pristupovať. Príkladom je susedné Česko, kde jasne odmietli povinnosť očkovania, aj pokiaľ ide o jednotlivé profesijné skupiny.

Na Slovensku je už v týchto dňoch hotová právna analýza k povinnému očkovaniu proti covidu a o finančnej spoluúčasti za liečbu. Tú dal vypracoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Očkovacia povinnosť sa má týkať vekových skupín (seniorov) a špecifických profesií.

Povinné očkovanie je podľa analýzy týchto rezortov je možné zaviesť. Vláda o tom vraj bude uvažovať vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc. Slovensko je momentálne v stúpajúcej vlne omikronu a očakáva sa, akým spôsobom sa prejaví v nemocniciach, pred rokovaním vlády 26. januára 2022 to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

Názory na túto novinku sa rôznia. „Pri tejto vlne omikronu už o tom nemusíme diskutovať. Jednoducho sme prepásli možnosť dať zaočkovať ľudí čo najviac,“ uviedol v relácii RTVS O päť minút dvanásť 23. januára predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO).

Rovnako to vníma aj minister financií Igor Matovič (OĽANO). Cesta povinného očkovania pre Slovensko už asi nejaký zmysel nebude mať, uviedol 19. januára pred rokovaním vlády.

„Nútiť ľudí k očkovaniu, keď nevieme, ako sa bude ďalej vyvíjať covid-19, či neprejde do formy, po ktorej všetci túžime, že to bude ochorenie, ktoré sa bude podobať na bežné vírusové ochorenie, momentálne nemusí byť témou dňa,“ povedal I. Matovič. V priebehu mesiaca tak budú „zaočkovaní“ vírusom všetci, dodal. Minister zdravotníctva V. Lengvarský (OĽANO) má na vec iný názor.

Zbytočné, zhodujú sa ministri

Koaliční partneri nie sú v tejto otázke jednotní. Najtvrdšie povinné očkovanie odmieta strana Borisa Kollára Sme rodina, nasledovaná Sulíkovou SaS. Strana Za ľudí by bola za takúto povinnosť, nie je však za sankcie voči neočkovaným. Jednotlivé ministerstvá si zvolili vlastnú stratégiu na podporu očkovania, o plošnej povinnej vakcinácii už nehovoria.

„Pri 72 percentách zaočkovaní všetkých zamestnancov školstva je o tom sa zbytočné rozprávať,“ uviedol pre spravodajstvo TV Markíza minister školstva Branislav Gröhling.

Rovnako skeptický je aj minister práce Milan Krajniak. „Nevidím dôvod, prečo by sme mali v zariadeniach sociálnych služieb pristúpiť k povinnému očkovaniu,“ dodal s tým, že zaočkovanosť v domovoch sociálnych služieb prevýšila 80 percent.

Povinnosť očkovania sa čiastočne objavila v silových zložkách. Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že armádny hygienik žiada povinné očkovanie len od nových kadetov. Tiež je to povinné pre vojakov, ktorí idú do zahraničných misií alebo na zahraničné cvičenia či na zahraničné služobné cesty, spresnil s tým, že percento zaočkovanosti siaha k 70 percentám. Ani v polícii nie je plošne povinné očkovanie.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Máte nízke dane z majetku, plaťte viac, odkazuje OECD. Matovič drží bobríka mlčania, vie prečo

TREND sa pozrel na povinnosť očkovania v rámci jednotlivých krajín EÚ a na ich rozdielny postoj v tejto otázke. Pozrite si ich vo fotostory.