Pol storočia Rusko budovalo sieť plynovodov, ktoré Starý kontinent zásobovali dostupným plynom. Viaceré krajiny vrátane Slovenska sa stali úplne závislými na jeho plyne, aj najväčšia ekonomika Európy začala dokonca uprednostňovať zemný plyn pred jadrovou energiou.

WA 28 Sofia - Demonštrantka drží transparent s nápisom Sloboda alebo Gazprom počas protestného zhromaždenia pred prezidentským sídlom v centre Sofie v stredu 10. augusta 2022.  Stovky Bulharov vyšli v stredu do ulíc hlavného mesta Sofia protestovať pre obavy, že dočasná vláda sa odkloní od politiky svojej prozápadnej predchodkyne a vráti sa v energetike k úzkym vzťahom s Ruskom.  Lídri Grécka a Bulharska minulý mesiac oslávili dokončenie nového plynovodu, ktorý bude privádzať zemný plyn z Azerba
Neprehliadnite

Gazprom oslavuje zisky, zatiaľ čo kráča do finančnej pasce

Ruský Gazprom sa udomácnil na piedestále najväčšieho dodávateľa zemného plynu do Európy. Jeho dodávky plynu prežili mráz studenej vojny, energetickú krízu, pád železnej obnovy, bankrot Ruska, aj finančnú krízu. Medzi Západom a Moskvou sa mohlo diať čokoľvek, plyn však až na drobné výnimky prúdil.

Nemci si pochvaľovali, aká je ich stratégia Wandel durch Handel (Obchodom k zmene) úspešná. Angela Merkelová, ktorá bola od roku 2005 do roku 2021 nemeckou kancelárkou, od nej nechcela uhnúť ani za svet. Moskva zase nevynechala príležitosť svoju spoľahlivosť pochváliť.

Rusko bolo spoľahlivým dodávateľom a garantom energetickej bezpečnosti a to aj v najťažších časoch v našich vzťahoch, počas najväčších konfrontácií medzi Východom a Západom, vždy si plnilo svoje kontraktuálne záväzky.
Dmitry Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladímira Putina v januári 2022

Stalo sa, čo sa nemalo stať

Táto ťažko vybudovaná reputácia však neprežila jeden konflikt, ktorý sa pritom ani nemal uskutočniť. Aspoň podľa sľubov Moskvy.

Veríme, že neexistuje riziko veľkej vojny, ktorá by sa mala začať v Európe či inde. My nechceme vojnu a neurobíme nijakú akciu, ktorá by mala agresívny charakter. Nezačneme vojnu, nezaútočíme, nenapadneme Ukrajinu.
Sergey Ryabkov, ruský viceminister zahraničných vecí v januári 2022

Vojna je však dnešnou realitou, zatiaľ čo ruské dodávky plynu už realitou nie sú. Ak by Európa zareagovala neskôr, s kúrením by bol veľký problém, avšak vďaka plným zásobníkom plynu bude pri troche snahy a skromnosti možné prežiť nadchádzajúcu zimu. V prípade rovnakého prístupu, aký mala Európa v roku 2021, by sa vyhliadky zmenili na veľkú katastrofu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa