Nezáujem o investície
Na prvý pohľad sa zdá na akciových trhoch všetko v poriadku. Napriek kolapsu automobilového či celkovo priemyselného odvetvia sa nemeckým akciám darí. Vo štvrtok po znížení úrokových sadzieb americkým Fedom globálny optimizmus zasiahol aj nemecké akcie, ktoré zaznamenali nový historický rekord nad úrovňou 19-tisíc bodov.
O niečo horšie sú na tom francúzske akcie, ktoré sa nachádzajú pod tlakom zníženého záujmu o luxus. Tie dosiahli svoje maximá v marci spolu s rekordom LVMH a pozíciou Bernarda Arnaulta ako najbohatšieho muža planéty.
Celkovo od vzniku eurozóny v roku 1999 európsky akciový index Stoxx 600 vzrástol o 85 percent. Je to však iba štvrtina z toho, o koľko vzrástli americké akcie. Index S&P 500 sa zvýšil o 365 percent. Navyše, v hodnote akcií nie je započítaná inflácia. Tým, že všetko dražie, akcie prirodzene strácajú na hodnote, pokiaľ nerastú. Ak sa ich rast upraví o infláciu, ich hodnoty dostanú úplne iný charakter.
Od roku 1999 stúpla cenová hladina v eurozóne o 83 percent. Preto majú európske akcie v súčasnosti hodnotu takmer úplne rovnakú ako v roku 1999. Keďže v USA nebola pred dekádou deflácia, ceny v krajine vzrástli až o 150 percent. V reálnom vyjadrení sa ale americké akcie obchodujú vyššie o 200 percent oproti ich hodnote spred štvrťstoročia.
Jednoducho, európske firmy negenerujú dostatočné zisky a ani sa nezdá, že sa im to podarí v budúcnosti. Aj samotní európski investori pochopili, že omnoho vyššie zisky ich čakajú za oceánom, kde nastavenie praje podnikateľom, vlastníkom kapitálu, ale aj tvrdšie pracujúcim ľuďom.