Slovenská ekonomika bude už v tomto roku silnejšia ako pred príchodom pandémie. Definitívny koniec hospodárskej krízy prinesie firmám nové problémy. Už počas najbližších pár mesiacov začne čoraz viac manažérov hľadať odpovede na otázku: Ako zvládnuť rastúce zákazky pri nedostatku pracovnej sily? Riešenia, podobne ako v minulosti, budú spočívať najmä vo zvyšovaní produktivity práce a platov.

TREND.sk · Najvyšší čas na vyšší plat

S príchodom jari začnú firmy vo väčšom lanáriť od konkurencie skúsených zamestnancov. Tvrdý boj o odborníkov vytvorí tlak na zvyšovanie miezd. Po dvoch rokoch pandémie začnú zamestnanci počas rokovania o raste platu hrať konečne s kartami o niečo lepšími ako zamestnávatelia.

Práve v tomto roku sa počíta s najsilnejším hospodárskym rastom za posledných dvanásť rokov. Národná banka Slovenska prognózuje zvýšenie hrubého domáceho produktu o 5,8 percenta.

Štvrtá vlna rýchlo prehrmí

V najbližších týždňoch bude ešte úradovať omikron. Výpadok veľkého množstva zamestnancov dočasne skomplikuje výrobu mnohých firiem. V súčasnosti navyše končí v karanténe príliš veľké množstvo vodičov a čoraz väčším ťažkostiam čelí aj samotná preprava tovaru. Vzniknutý nedostatok komponentov má potenciál dokonca na pár týždňov zastaviť prebiehajúce nábory zamestnancov.

Lenže štvrtá vlna pandémie bude rýchla. Podľa slovenských lekárskych autorít môže vrchol prísť už v polovici februára. Potom sa situácia začne obracať k lepšiemu a s veľkou pravdepodobnosťou nepríde k žiadnemu tvrdému lockdownu. Domáce podniky začnú s veľkou pravdepodobnosťou naplno vyrábať už na jar.

Dôvodov na optimizmus je viac. Superinfekčný omikron zasiahol v plus-mínus rovnakom čase takmer celý svet. Časť vedeckej komunity práve v získaní imunity počas masívneho premorenia vidí šancu na definitívny koniec pandémie. Pri troche šťastia sa pomaly končí éra neustáleho prerušovania výroby fabrík či dočasného zatvárania obchodov, hotelov alebo divadiel. Návrat dobrých časov môže byť hlavným znakom roka 2022.

Minimálne dva dobré roky

Momentálne výhľady slovenskej ekonomiky sú viac ako dobré. Spolu s rozbiehajúcou sa výrobou potiahnu hospodársky rast aj masívne štátne investície. Pôjde najmä o miliardy eur z nevyčerpaných eurofondov, nových eurofondov a plánu obnovy. Z pohľadu zamestnancov nastal pravý čas na rozbehnutie rokovaní o razantnejšom zvyšovaní platov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa