Keď dvaja robia to isté, nemusí to by to isté. Je čas oprášiť racionálny prístup k pandémii, bez zbytočného strašenia, znechutia podnikateľov i bežných ľudí, ale s jasnejšími pravidlami, ktoré sa nestrieľajú len tak od pása.

Takto k tomu chce pristupovať nová vláda českého premiéra Petra Fialu, ktorá nahradila vládu Andreja Babiša. A noví politici zavádzajú nové poriadky pri zvládaní pandémie.

V čom je u susedov rozdiel? Povinnosť testovať sa v zamestnaní sa vzťahuje aj na tých, ktorí podstúpili očkovanie druhou či treťou dávkou, tzv. boosterom. Na Slovensku sú títo vyňatí z danej povinnosti, aby sa ešte viac podporilo očkovanie.

Aj pekári by mohli patriť ku kritickej infraštruktúre, ktorej by mal štát pomôcť.
Neprehliadnite

Scenár pre úderný omikron je odhalený. Pozitívni do práce, výpadky služieb, starý mód strašenia

Česku zatiaľ vylúčili povinné očkovanie pre kohokoľvek, na Slovensku je to stále v hre. V našej krajine vláda spúšťa nový režim OPplus, teda do určitých prevádzok budú mať prístup len tí s treťou dávkou vakcíny. U českých susedov to zatiaľ nie je aktuálna téma.

Rozdelená spoločnosť „tápe“

Odborníci sa zhodujú na tom, že nový variant omikrón sa „preženie“ Slovenskom i Českom do konca januára či začiatku februára a začne opäť rovnako rýchlo klesať. Podľa skúseností zo zahraničia spôsobuje miernejší priebeh nákazy, predbežné dáta hovoria najmä o bolesti hlavy, únave či bolestiach v krku.

Vlády by mali protipandemické opatrenia prijímať bez hystérie a pragmaticky, hodnotia analytici Dáta bez pátosu. Tak to robia úspešné a racionálne štáty.

„Nie, slovo katastrofa nezaznie, ani pri 100-tisíc pozitívnych denne. Nebude ani trojtýždňová špička. Omikron špička vyzerá byť ostrá a vlna krátka. Budeme trpezliví a počkáme si na dáta z krajín, ktoré sú pred nami. Čakáme na dobré správy. Dátami nepodložená hystéria a neodôvodnené panické reči nám a nikomu nepomôžu. Vystrašený pacient sa veľmi ťažko lieči. A dnes je pacientom celá naša krajina, celé Slovensko,“ uvádzajú analytici na svojej sociálnej sieti.

Hystéria sa podľa nich v krajine stupňuje, jej brat „odpor“ rastie, k rozdeľovaniu spoločnosti prispievajú už aj niektorí analytici, treba si preto dávať pozor, kde a čo ľudia čítajú.

„Je čas dať šancu iným ako šialeným riešeniam, nepochopiteľným opatreniam, rozdeľovaniu spoločnosti a analýzam, ktoré majú priniesť riešenia na nevyriešiteľné hádanky. Venujte svoju pozornosť rizikovým spoluobčanom,“ radia slovenským politikom analytici Dát bez pátosu.

V Česku politici bez emócií

Podstatne menej hystérie pri boji s pandémiou sa prejavuje v susednom Česku. V marci alebo v apríli chce minister zdravotníctva Vlastimil Válek predstaviť systém, ktorý by nastavil pravidelné očkovanie proti covidu podobné každoročnej vakcinácii proti chrípke, spresnil pre portál iDNES.cz.

Tento názor zdieľa aj epidemiológ Roman Chlípek, ktorý uviedol, že covid bude mať podobný vývoj ako chrípka a z času na čas na môže objaviť nejaký závažnejší variant. České laboratóriá nezaznamenali v sezóne 2020/2021 žiadny prípad chrípky, uviedol v správe Štátny zdravotný ústav (SZÚ).

Prognózy českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) ukazujú, že denný počet nakazených by mohol na vrchole omikronovej vlny koncom januára dosiahnuť až 50-tisíc prípadov denne. Podľa vedcov je príchod variantu omikron optimistickejšou správou, než by sa mohlo zdať. Šíri sa rýchlejšie, rýchlejšie sa prejaví, rýchlejšie odznie a vo vážnom stave bude menej pacientov.

„Počet nových prípadov omikronu však podľa očakávania rastie geometrickým radom a lokálne sa teda už môže stávať dominantným. Dá sa ale očakávať, že omikron prevládne medzi infikovanými v priebehu nasledujúcich dní,“ potvrdzuje Štěpánka Čechová, hovorkyňa Štátneho zdravotného ústavu.

Ako médiám pred pár dňami uviedol bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula, nie je možné preočkovávať proti koronaviru stále dookola, pretože telo si už s vakcínami neporadí a nebude proti nákaze chránené.

TREND porovnával aktuálne opatrenia vlád v boji s pandémiou u našich českých susedov a na Slovensku. Pozrite si ich prehľadne nižšie vo fotostory.