Podnikatelia vraj klamú menej, štát vyberá na daniach viac. Slovensko nikdy na tom nebolo lepšie, aspoň pokiaľ ide o zmenšenie daňovej medzery pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH). Tá medziročne klesla o 4,7 percentuálneho bodu na 12,1 percenta. Zlepšenie výberu DPH prinieslo do štátneho rozpočtu  navyše 360 miliónov eur, tvrdí ministra financií Igor Matovič (OĽANO).

„Slovensko za minulý rok dosiahlo najlepší výber DPH z pohľadu toho, čo teoreticky mohlo vybrať na DPH, a čo v skutočnosti vybralo,“ povedal minister. V porovnaní s rokom 2011 sa zvýšila efektivita výberu DPH z vtedajších 65 percent približne o 23 percentuálnych bodov a v porovnaní s rokom 2020 už o spomínaných 4,7 percentuálneho bodu. Ako je vlastne možné, že sa za rok  daňová medzera takto zmenšila, keď vláda neprijala pre biznis žiadne výrazné proaktívne opatrenia ani zákony?

„Ekonómovia očakávali, že počas krízy, ktorú sme zažívali za posledné dva roky, počet podvodov pôjde nahor. Slovensko paradoxne ide opačným smerom. „Komu za to zaďakovať? Podnikateľom, ktorí sa rozhodli menej podvádzať na DPH a viac daní zaplatiť do spoločnej kasy. A tiež ľuďom, ktorí nie sú ochotní kúpiť tovar bez bločku či faktúry,“ dodal I. Matovič.

Byrokratický nezmysel roka „bodoval“

Podnikatelia zámery vlády v oblasti DPH koncom vlaňajška nevnímali dobre. Štát im komplikoval život ďalšou byrokraciou, čo dávali najavo aj v rôznych anketách. Z 56 nominovaných byrokratických absurdít v roku 2021 získalo napokonprvé miesto nahlasovanie bankových účtov platiteľov DPH finančnej správe, hoci to robia aj banky. Išlo o obdobného finalistu ankety ako v roku 2018. Aj keď bola táto povinnosť neskôr zrušená, od novembra 2021 sa v pozmenenej podobe vrátila.

„Byrokratický nezmysel ukazuje, aká húževnatá dokáže byť byrokracia a že boj s ňou je nekončiaci sa proces,“ skonštatovala vtedy Simona Mištíková, predsedníčka Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Čo teda mohlo spôsobiť pokles o pár percent pri daňovej medzere DPH? Je to pomerne jednoduché. Vláda za j zníženie nemôže, a ani opatrenia, ktoré urobila. „Podrobné zdôvodnenie som nenašiel,“ zamýšľa sa analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

„Ministerstvo argumentuje lepšími preventívnymi kontrolami, zároveň vyšším podielom platieb kartami a nižšími tržbami v reštauráciách a pri ubytovaní. To sú sektory, kde často dochádza k neplateniu DPH. Skutočná medzera sa teda ukáže až po plnom nábehu týchto sektorov,“ dodáva analytik INESS. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa