Odísť do predčasnej penzie tento rok alebo až niekedy neskôr? Túto dilemu riešia aktuálne viacerí, ktorí majú k dôchodku už len krôčik. V súčasnosti treba splniť štyri podmienky, a to naraz. Prvou sú odpracované roky, a to hneď 15 rokov, mať maximálne dva roky do riadneho starobného dôchodku, suma penzie musí dosiahnuť predpísanú výšku a budúci dôchodca nesmie pracovať. Navyše, musí počítať s tým, že za skorší odchod do dôchodku dostanete menej peňazí.  

Od budúceho roka dôjde k zásadným zmenám. Tí žiadatelia, ktorí dnes spĺňajú podmienky, po novom možno na predčasnú penziu len tak ľahko nedosiahnu. Vládou schválená novela zákona o sociálnom poistení totiž ráta s možnosťou odchodu do predčasnej penzie  po odpracovaní 40 rokov. To v zásade zodpovedá získaniu 40 rokov obdobia dôchodkového poistenia.  Ešte vlani v lete to potvrdil rezort práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením ministra Milana Krajniaka.

„Tento navrhovaný predčasný starobný dôchodok má umožniť skorší odchod do dôchodku poistencovi, ktorí nedokáže vykonávať svoju prácu do vysokého veku alebo v dôsledku dlhodobej pracovnej záťaže má zhoršený fyzický zdravotný stav,“ uviedla hovorkyňa rezortu Eva Rovenská. Noviniek však bude oveľa viac a mnohé dokážu žiadateľov prekvapiť.

Viac zmien už od roku 2023

Na predčasnú penziu nedosiahne každý. Podmienky poskytnutia predčasného dôchodku sa zmenia. Má to totiž háčik. Vláda novinku schválila s tým, že do tohto obdobia sa nebudú rátať niektoré náhradné doby získané pred 1. januárom 2004, napríklad doba štúdia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa