u.s.steel
Zdroj: archív spoločnosti

U.S. Steel Košice: Oceliarsky priemysel čelí cyklickým vlnám

Najvyšší zisk za rok 2021 vykázala na Slovensku spoločnosť U.S. Steel v Košiciach, a to 648,2 milióna eur. Celkovo na dani a odvodoch zaplatila 308,1 mil. eur. „Sme radi, že sa nám vlani darilo, čo sa odrazilo aj na platbe daní a odvodov. Pod naše rekordné výsledky sa podpísal rast dopytu po oceli a oceľových výrobkoch, ako aj ich rastúca cena,“ objasňuje pre TREND hovorca amerického konglomerátu Ján Bača.

Zároveň počas kovidovej pandémie spoločnosť prijala viacero opatrení na zabezpečenie flexibilnejšieho plánovania a reakcie na externé vplyvy.

„Oceliarsky priemysel prechádza cyklickými vlnami, zmeny sú častejšie a nepredvídateľnejšie, čo sa prejavilo aj zverejnenou stratou za 3. štvrťrok tohto roku oproti prvým dvom výborným štvrťrokom. Naše návrhy na úpravu daňového systému komunikujeme cez profesijné a zamestnávateľské organizácie,“ dodáva hovorca.

Košické oceliarne vykázal za tretí štvrťrok tohto roka stratu pred úrokmi a zdanením 30,7 milióna eur pri 75-percentnom využití výrobných kapacít. Za rovnaké obdobie vlaňajška to bol zisk 378,6 milióna eur.

Novinkou je, že od 15. novembra fabrika zaviedla do konca roka skrátený pracovný čas. Dôvodom sú niektoré prevádzky, ktoré v súčasných podmienkach vysokých nákladov na suroviny a energie generujú stratu.