PK 28 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 10. novembra 2021 logo nemeckej automobilky Volkswagen je viditeľné vo Wolfsburgu. Nemecký automobilový gigant Volkswagen (VW) v piatok 28. októbra 2022 oznámil pokles čistého zisku v 3. štvrťroku 2022. Zasiahli ho výdavky spojené so zastavením výroby v Rusku a uvedením svojej prémiovej značky športových áut Porsche na burzu. FOTO TASR/DPA
Zdroj: Swen Pförtner

Volkswagen Slovakia: Smer k uhlíkovej neutralite

Závod sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najväčších investorov na Slovensku. Volkswagen Slovakia dosiahol v roku 2021 obrat 9,5 miliardy eur a zisk pred zdanením 264 miliónov eur. Celkovo na dani z príjmov právnických osôb a odvodoch za minulý rok odviedol 257,7 mil. eur.

Vďaka zodpovednému riadeniu a zvyšovaniu efektivity si držíme pozíciu jedného najväčších daňovníkov a solídne výsledky aj v týchto mimoriadne náročných časoch, čo svedčí o jeho stabilite a spoľahlivosti tak pre tisícky zamestnancov, ako aj z pohľadu prínosu pre celú krajin,  objasňuje pre TREND hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Makayová.  „Na Slovensko zároveň prinášame aj významné investície. Aktuálne sa pripravujeme na príchod nových modelov, ktorých integrácia do výroby bude znamenať investície do výšky 500 miliónov eur a prinesie aj stovky nových pracovných miest.“

Dobré správy bolo badať vo výrobnej oblasti. Fabrike sa podarilo vyrobiť 309-tisíc vozidiel piatich koncernových značiek. Takmer 70 percent produkcie tvorili SUV modely. Podiel elektrických a plugin hybridných vozidiel vzrástol na 28 percent.

Podnik popritom vyrobil aj 26-tisíc prevodoviek a takmer 20 miliónov komponentov pre výrobné prevádzky. V súčasnosti sa v Bratislave produkujú všetky veľké modely kategórie SUV, vozidlá s alternatívnym pohonom a v produktovom portfóliu sa nachádza aj prvý čisto elektrický model koncernu Volkswagen e-up! 

Volkswagen Slovakia dlhodobo zdôrazňuje, že aby sme vedeli zostať aj naďalej konkurencieschopní, z dlhodobého hľadiska je mimoriadne dôležité zlepšovanie podnikateľského prostredia. „K tomu by prispelo zníženie daňového a odvodového zaťaženia ako na strane zamestnancov, tak aj na strane zamestnávateľa,“ podotýka hovorkyňa firmy.

Aktuálne ceny energií a ďalších vstupov aj Volkswagenu neúmerne zvyšujú prevádzkové náklady. Firma má nastavený plán úspor v oblasti energií, pričom dlhodobo a cielene zavádza opatrenia a technológie, ktoré znižujú energetickú náročnosť výroby a celkové náklady.

„Podnik od roku 2012 využíva pre výrobu vozidiel výlučne elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov, čím priamo prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju a znižovaniu produkcie skleníkových plynov,“ spresnila L. Makayová.