Rada Európskej únie (EÚ) pre poľnohospodárstva a rybárstvo (Agrifish) oznámila, že v súčasnej zložitej situácii počíta aj s využitím takzvanej krízovej rezervy na pomoc poľnohospodárom a potravinárom.

Zatiaľ však ceny rastú. Výrazný nárast sa dá očakávať najmä pri bravčovom mäse a mäsových výrobkoch. Spracovatelia zareagovali na skokový nárast vyvolávacej ceny bravčových polovíc na nemeckej burze. Cena v priebehu piatich týždňov vzrástla o viac ako 54 percent.

„Avizované navýšenie odbytových cien mäsa a mäsových výrobkov sa u výrobcov prejaví už v marci, na úrovni 25 až 30 percent,“ reaguje výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai. Navyšovanie cien však zrejme nebude konečné.

Vlani sa ceny mäsa pohybovali na historických minimách, spotrebiteľ preto tento rok zrejme zváži, aké produkty a za koľko nakúpi. „Zmení sa štruktúra predaja jednotlivých pultových kategórií mäsových výrobkov v prospech výrobkov s nižšou pultovou cenou,“ komentuje E. Forrai.

„V reťazcoch prebiehajú individuálne rokovania medzi dodávateľmi a obchodníkmi, následne sa uvidí, aký to bude mať vplyv na spotrebiteľské ceny,“ upozorňuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu (Samo).

Nielen drahšie, ale aj nedostatok

Chovateľom ošípaných narástli náklady na produkciu oproti priemeru minulého roka o 9 až 11 percent. Náklady im rastú pritom dlhodobo. Z krmív najviac zdražel repkový extrudový šrot o takmer 300 percent. Ešte donedávna boli pre chovateľov vysoko bielkovinovým krmivom a lacnou náhradou sóje, v súčasnosti sú už drahšie ako sója. Okrem toho rastú ceny energií a na trhu je nestabilná situácia.

Na výkyvy zareagovali nárastom odbytové ceny. „V tomto týždni je to 1,44 až 1,46 eur za kilogram živej hmotnosti, čo je 60-percentný nárast oproti stavu na začiatku mesiaca,“ uvádza výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných (Sacho) Peter Polák.

Aj keď sú pre chovateľov vyššie odbytové ceny priaznivé, náklady zrejme aj tak nepokryjú. Peter Polák navyše upozorňuje, že situácia v sektore môže byť v priebehu roka vážna, vzhľadom na problémy s africkým morom ošípaných (AMO) v Nemecku, avizovaným znížením počtu prasníc o 9,6 percent v celej Európskej únie a problémami s udržateľnosťou chovov ošípaných v krajinách južnej Európy, ktoré sú naviazané na lacnú pšenicu a kukuricu z Ukrajiny a Ruska. To môže viesť k nedostatku bravčového mäsa na celoeurópskom trhu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa