Českí chovatelia oznámili v decembri, že situácia je na zaplakanie a na trhu to postupne zabalia. Vzhľadom na neriešiteľnú situáciu preto plánuje na budúci rok obmedziť činnosť na trhu až 43 percent chovateľov ošípaných.

Vízia, že by český trh mohli obsadiť naši chovatelia, je utopistická a u chovateľov vyvoláva skôr poriadny záchvat smiechu. Jednoducho, nemáme kapacity, aby sme na trhu dokázali zabodovať. Na český trh sa však stroja a mädlia si ruky nemeckí producenti. Len pre ilustráciu, aké možnosti majú a ako dokážu produkovať. To, čo u nás trvá celý kalendárny rok, v Nemecku zvládnu za dva týždne.

Kým českí chovatelia si zrátali vstupné náklady a situáciu vyhodnotili ako neudržateľnú, na Slovensku zrejme stále veríme v lepšie časy, ale opatrne a s rozvahou viacerí priznávajú, že aj u nás to môže dopadnúť veľmi podobne.

Chovateľstvu ošípaných sa v krajine venujú tri skupiny dánskych investorov. Dan-Slovakia agrar sa venuje aj poľnej výrobe. Na slovenskom trhu pôsobí od roku 2001. Ďalšou je skupina Pigagro. Na Slovensku má dve spoločnosti Pigagro a Agroland Ipel. Skupina Poľnovakia Agrar bola donedávna s produkciou 170-tisíc ošípaných najväčším producentom. Po zatvorení dvoch fariem patrí prvenstvo spoločnosti Dan-Slovakia agrar.

Zatvorené farmy

Sú vraj empatické a zvedavé.
Zdroj: Profimedia
Sú vraj empatické a zvedavé.

Firma Poľnovakia agrar má na Slovensku niekoľko fariem. Vasyl Bodnar je koordinátorom pre východné Slovensko a spravuje dve najväčšie farmy. Donedávna v Spišských Vlachoch chovali približne 11-tisíc ošípaných, druhá farma v Strážskom mala približne 5-tisíc ošípaných.

V Strážskom však ukončili chov v auguste a v Spišských Vlachoch v septembri. Farmy uzavreli podľa Vasyla Bodnara najmä pre nekontrovateľnosť afrického moru ošípaných (AMO), svoj podiel mali aj „strelené“ ceny za bravčové mäso a, samozrejme, neustále rastúce ceny krmiva.

Reportáž pre týždenník Život z farmy v obci Koš pri Prievidzi, kde sa majiteľ irackého pôvodu Abdul Haidi Al-Hadi so svojou rodinou už niekoľko desiatok rokov venuje chovu ošípaných.
Neprehliadnite

Vo veľkochove odhalili ďalšie ohnisko Afrického moru ošípaných

Pri chovateľstve ošípaných zohráva krmivo výraznú úlohu. Chovatelia hovoria, že približne 65 až 70 percent z ceny ošípaných tvorí krmivo. Pred rokom však kukurica stála 130 eur za tonu, teraz stojí 250 eur za tonu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa