Záchrana domácnosti na Slovensku má svoje jasné pravidlá. Najskôr problém ignorovať, potom púšťať na verejnosť každý deň nový návrh riešenia (jeden lepší ako druhý), potom urobiť tlačovku, kde lietajú vzduchom miliardy a následne vec považovať za hotovú.

sulik
Neprehliadnite

Téma týždňa: Slovensko sa stáva dôležitým uzlom transportu plynu

Detaily nie sú podstatné, tie sa dohadujú neskôr, oveľa neskôr. Vtedy sa príde na nové praktické problémy týkajúce sa implementácie riešenia. Partneri, ktorí majú operáciu vykonávať, nedisponujú potrebnými informáciami. Pretože niektorí ministri považujú za kľúčové, aby nikto o ničom nevedel až do poslednej chvíle. Zábava sa začína nanovo.

Vláda vyčkávala, ale problém sa sám nevyriešil

Tak je to aj teraz. Zamrazené ceny elektrickej energie pre domácnosti boli oznámené vo februári, zmluvy s obchodníkmi a konkrétne podmienky však stále nie sú hotové. Obchodníci pritom naznačujú, že dohodnutý objem nemusí stačiť a kupovať ho teraz na trhu by bola ekonomická samovražda.

Vôbec netušia, ako to má prebiehať a reálne zvažujú, že radšej odovzdajú licenciu. Času bolo dosť, ale bol premárnený a teraz sa rýchlo míňa.

Energetická kríza je tu minimálne od jesene 2021, ale vláda si myslela, že má čas, pretože domácnosti majú regulované ceny a pred okamžitým nárastom cien energií ich zachránila náhoda. Ceny pre ich dodávky sa vypočítali z priemeru za prvý polrok 2021, kedy ešte neboli také vysoké. Takto sa to doteraz robilo vždy a teraz to skutočne pomohlo. Lenže to neriešilo problém do budúcnosti.

Veľké podniky cítili nárast energií okamžite, ale Ministerstvo životného prostredia sa na ne hnevá, že majú vysokú spotrebu a tak dostali len symbolickú pomoc. Aj preto v čase, kedy v Európe hrozí kritický nedostatok kovov, Slovensko nechalo padnúť najekologickejšiu hlinikáreň v širokom okolí. Ale to je iný príbeh. Vráťme sa ale k záchrane domácností.

Výbuch aktivity, množstvo návrhov a chaos

Po niekoľkých mesiacoch eskalácie problému, keď si už aj vrabce na streche Úradu vlády SR čvirikali o tom, že domácnosti budú platiť o desiatky ak nie o stovky percent viac za elektriku aj plyn, strhol sa virvar.

Možností záchrany, zdaňovania, zákazov ziskov či kompenzácii bolo toľko, že by bolo škoda sa s verejnosťou nepodeliť. A tak lietali návrhy sprava aj zľava aby nikto, ale skutočne nikto nemohol tušiť, ako sa to skončí.

Vo vyspelých krajinách sa takéto veci riešia za zatvorenými dverami a ohlási sa finálny návrh, aby nenastal zmätok. Už aj v štátnom plynárenskom podniku na Mlynských nivách zistili, že užitočné je najskôr sa zodpovedne poradiť, potom odborne a včas konať a následne, keď už je všetko vybavené, oznámiť výsledok.

Veď občania chcú pokojne spávať, pracovať a majú dosť starosti aj bez toho, aby sa museli báť od koho, za koľko a či vôbec budú mať plyn.

Úrad vlády, alebo minimálne šéfovia nemenovaných ministerstiev si však myslia, že bez trochy napätia, hádok a detektívnych zápletok by to nebolo ono a občan by si náhodou mohol myslieť, že vláda pre neho nič nerobí. Ale robí, pravdaže robí. Ministerstvá sa od začiatku nevedeli dohodnúť, ako odškodniť ľudí za vysoké ceny energií a prehadzovali si zodpovednosť.

Zníženie poplatok za distribúciu bol určite krok správnym smerom, ale v porovnaní s nárastom cien energií išlo o drobnú úsporu konečného spotrebiteľa. Keďže ministerstvo financií peniaze na kompenzácie nemalo, pretože prioritou bola Daňová revolúcia, resp. pro-rodinný balíček alebo aj protiinflačný balíček – kto sa v tom vyzná?

Ako sme skoro prišli o elektrárne

A tak vláda rozhodla, že Slovenské elektrárne majú nadmerné zisky a tie im treba zobrať. Nie, elektrárni sa nikto nepýtal. Inak by zistil, že sú na hrane bankrotu, elektriku predali ešte v lete na rok dopredu (čo je štandardný a rozumný spôsob) a ich jedinou nádejou je dokončenie tretieho a štvrtého bloku Mochoviec.

Mimoriadna daň, ktorá už bola schválená na vláde vo februári, vysoko prevyšovala predpokladaný zisk elektrární. Akcionári a veritelia mohli zastaviť prísun peňazí, ktoré držali podnik pri živote. Vo výsledku by nebol ani výnos z dane, ani kompenzácie domácnostiam a pravdepodobne ani elektrárne, ktoré by si zobrala ruská Sberbank, najväčší veriteľ.

V tomto bode prevzali iniciatívu Slovenské elektrárne, ktoré prišli s vlastným návrhom. Dodajú elektrickú energiu v určitom objeme za rozumnú cenu, vzdajú sa potenciálneho budúceho zisku, ale žiadna daň nebude a tým pádom sa dokončia rozostavané bloky, ktoré, mimochodom, majú elektrickú energiu dodávať.

Bombastická tlačovka a následné ticho

Tlačová konferencia, kde nevyhnutne zaznela suma v miliardách eur, ktoré majú domácnosti ušetriť, sa uskutočnila a vec bola vybavená, mali sa dotiahnuť detaily, rozvrhnúť presný plán operácie, jasný manuál, kto, kedy a koľko elektrickej energie dostane a ako ju posunie konečnému spotrebiteľovi.

Až na to, že stále nie je nič hotové a obchodníci, ktorí majú elektriku dodať chráneným regulovaným subjektom, nevedia o nič viac, ako tie nešťastne regulované subjekty. Tie pri troche šťastia ani nevedia, že obchodníci nič nevedia, inak by sa báli, ako budú svietiť a kúriť na budúci rok.

V prvom rade dohodnutý objem 6,15 TWh ročne, z ktorého má ísť 5,6 TWh domácnostiam a zvyšok nemocniciam, školám a ďalším subjektom, nebude stačiť. Podľa niektorých odhadov môžu domácnosti minúť aj o 25 percent viac, teda viac ako 8 TWh ročne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa