Kým kompetentní diskutujú a zvažujú, slovenský spotrebiteľ zo stredu a juhu Slovenska pozorne číta, čo sa bude predávať a za koľko v novom obchodnom reťazci Mere, ktorý avizuje nízke ceny. No a Oraváci vzali útokom poľské obchody.

Riešenia po slovensky

Jednou z ciest je siahnuť na zisky obchodníkov, myslí si poslanec Patrick Linhart (OĽaNO). Nedávno zverejnil návrhy na reguláciu marží obchodníkov. Uviesť výšku marže na cenovkách tovarov je však v rozpore so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. Podľa toho si šikovní konkurenční obchodníci ľahko vypočítajú nákupnú cenu a pritlačia na svojich dodávateľov, aby ceny znížili.

Na Slovensku vznikli rôzne návrhy, ako to spraviť legálnou cestou. Pointa však stále ostáva – a to regulácia cien. Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) však regulácia cien a marží je protiprávna. Pokusy z okolitých krajín to len dokazujú. Maďarsko skúsilo reguláciu cien cez marže obchodníkov. Prehralo však spor na Európskom súdnom dvore.

Podobné pokusy boli a sú aj v iných európskych krajinách. Pravidlá však majú chrániť obchodníkov, spotrebiteľov, ale aj výrobcov potravín, myslí si predseda SAMO Martin Krajčovič.„Zníženie konkurenčného prostredia z dlhodobého hľadiska prinesie väčšiu koncentráciu trhu a tým aj zvýšenie spotrebiteľských cien. Ochrana hospodárskej súťaže chráni aj poľnohospodárov a potravinárov,“ hovorí M. Krajčovič.

Zisky obchodníkov sú niečo vyše dvoch percent

Podľa Martina Krajčoviča rôzne opatrenia, ktoré chcú regulovať marže, problém neriešia, ale odkláňajú diskusiu od reálnych problémov, ktoré spôsobujú infláciu. „Očakávame, že vláda a poslanci prinesú riešenia, ktoré pomôžu domácnostiam lepšie preklenúť toto náročné obdobie a firmám zvyšovať konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu,“ uzatvára.

Podobný názor má aj Zväz obchodu SR. „Mrzí nás, že namiesto proaktívnej politiky štátu sme zatiaľ len pozorovateľmi tejto nepriaznivej situácie a namiesto urýchleného konania a hľadania systémových riešení je obchod a priori obviňovaný zo zneužívania situácie a zvyšovania marží,“ uvádzajú v tlačovej správe. Podľa zväzu sa ziskovosť slovenských obchodníkov v potravinách pohybuje prevažne v rozpätí od nula do 2,8 percenta.

Slovenský maloobchod si trochu pohoršil

Obchodné reťazce zatiaľ nechcú prezradiť odhady hospodárskych výsledkov za minulý rok. Údaje aktuálne prepočítavajú a prvé výsledky zverejnia niektorí už v marci.

Komplexné hodnotenia maloobchodných tržieb zverejnil Štatistický úrad SR. Podľa údajov univerzálne hypermarkety a supermarkety dosiahli tržby vyššie ako v roku 2019, medziročne si však pohoršili. Rok 2021 bol horší ako ten predošlý, tržby im poklesli o 2,2 percenta.

V okolitých krajinách sa maloobchodníkom celkom darilo. Objem tržieb v maďarskom maloobchode vzrástol vlani o 2,2 percenta v zmiešanom maloobchode s potravinami. Objem maloobchodného obratu vzrástol o 3,5 percenta. Údaje zverejnilo Národné obchodné združenie v Maďarsku.

V Poľsku sa maloobchodné tržby zvýšili medziročne o 8,1 percenta. Pritom v roku 2020 zaznamenali medziročný pokles o 3,1 percenta. Údaje zverejnil Centrálny štatistický úrad v Poľsku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa