Ceny potravín sa šplhajú k maximám. V januári prekvapila výška inflácie osem a pol percentnou cifrou, najväčšou za posledných 19 rokov. Úvahy o tom, ako by sa dali okresať ceny potravín, aby si ich ľudia mohli dovoliť a nemuseli pritom v obchode rátať každé euro, sa začínajú.

Prvý návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny z dielne Jaroslava Karahutu (Sme rodina) nenašiel podporu. Respektíve neprešiel cez ministra financií Igora Matoviča (Oľano).

Financmajster odkázal, že ak niekto chce príjmy rozpočtu okresať, musí nájsť aj financie, ktoré výpadky zaplátajú. Navyše viacerí argumentovali, že znížená DPH by aj tak neznížila ceny potravín v obchodoch. Tie by na tom dokonca ešte zarobili, pretože by mali vyššiu maržu.

Druhý návrh

Na scénu preto prichádza návrh číslo dva, a to regulácia obchodných marží od poslanca Patricka Linharta (Sme rodina). „Máme podozrenie, že tie marže sú príliš vysoké a slovenskí výrobcovia nezarábajú na výrobe kvalitných slovenských produktov, ale reťazce sú viac nenásytné,“ konštatuje vo svojom videu na sociálnej sieti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa