Súčasná menšinová vláda nie je fanúšikom sporenia na dôchodok. V tichosti pretláča zmeny vedúce k znárodneniu druhého piliera. Toto obvinenie je možné vysloviť na základe prijatých zmien. Tie sa na prvý pohľad javia ako prospešné, no vo výsledku povedú k narastajúcemu odporu voči systému súkromných penzií.

Štát plánuje ľuďom posielať dôchodkovú prognózu. Podľa zákona majú občania dôležité informácie dostať najneskôr na jar 2024. Sociálnou poisťovňou vyhotovený list bude obsahovať údaje o pravdepodobnej výške dôchodku z prvého piliera, druhého piliera a predpokladaný vek odchodu do penzie.

Zverejnené prognózy mnoho ľudí nepríjemne zaskočia. Zamestnanci spoliehajúci sa v starobe len na štát budú mať v najbližších rokoch vyššie penzie ako sporitelia nachádzajúci sa v druhom pilieri. Predpokladané straty nadpriemerne platených zamestnancov sa môžu pohybovať v desiatkach eur za mesiac.

S problémom nízkych súkromných penzií sa verejnosť prvý raz stretla v roku 2015. Nečakané fiasko napriek tomu nevyvolalo vlnu pobúrenia. Dôvod? Súkromné dôchodky poberá len pár ľudí a väčšina ani len netuší o existencii vážneho problému. Napriek tomu prišlo ďalšie prekvapenie. Tretia vláda Smeru zaviedla možnosť jednorazového výberu nasporených peňazí. Jedinou podmienkou na získanie tejto výhody bolo poberanie minimálne priemerného dôchodku od štátu.

Robert Fico je dlhoročný zástanca znárodnenia druhého pilieru. Napriek tomu počas svojej tretej vlády súhlasil s návrhom koaličnej strany Most-Híd a zaviedol možnosť jednorazového výberu. Odvtedy si môžu nadpriemerne zarábajúci ľudia po odchode do penzie z druhého piliera naraz vybrať desaťtisíce eur. O pár desiatok rokov to budú státisíce.

Takýmto sporiteľom je viac-menej jedno, že teoreticky mohli mať o pár eur viac, keby sa v starobe spoliehali len na štát. Peniaze od vlády sú však z dlhodobého pohľadu veľmi neisté. Dôvodom je klesajúci počet pracujúcich a rastúci počet dôchodcov. Preto v budúcnosti s veľkou pravdepodobnosťou štátom vyplácané dôchodky budú nižšie.

Možnosť naraz si vybrať peniaze ponúka istotu. Ľuďom už raz vyplatené eurá nikto nezoberie. Najmä v prípade, že peniaze minú napríklad na predčasné vyplatenie hypotéky či liečenie vážnej choroby v zahraničí. Zaujímavou je aj možnosť za vybrané peniaze precestovať svet. V žiadnom prípade nepôjde o nezodpovedné rozhadzovanie. Ľudia totiž stále dostanú minimálne priemerný dôchodok aj od štátu. Preto vláda nemá žiaden rozumný dôvod starať sa ľuďom do míňania poctivo zarobených a nasporených peňazí.

Lenže menšinová koalícia plánuje ľudí tlačiť do kúpy nízkych súkromných penzií. Dôvod? Vyvolanú vlnu politici s veľkou pravdepodobnosťou zneužijú na znárodnenie druhého piliera. V prípade úspechu sa dostanú k šanci len tak minúť viac ako 12 miliárd eur. Ukoristené peniaze pravdepodobne rozhádžu na nezmyselné projekty a občanom nakoniec ostanú len oči pre plač.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa