Bude to rýchle a krátke, hovoria prognózy. Omikron udrie v plnej sile ako uragán a  „premelie“ sa Slovenskom za pár dní. Viac ako 50-tisíc nových prípadov denne nemusí byť v tomto čase výnimkou, podobne ako inde v Európe.

Napriek nárastu nových  prípadov infekcie je počet ľudí prijatých do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti neporovnateľne nižší oproti vrcholu pandémie počas zimnej vlny. A to je dobrá správa.

Ministerstvo zdravotníctva na naliehanie firiem z rôznych sektorov skrátilo dĺžku karantény napriek počiatočnej neochote a odkladaní tohto problému. Situácia si jednoducho vyžaduje rýchle a okamžité riešenia. Stačí sa inšpirovať opatreniami, ktoré fungujú v ďalších krajinách Európskej únie, dokonca už od vlaňajška, kedy ich odporučilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Od 25. januára začala platiť vyhláška Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), ktorá skrátila karanténu z desiatich na päť dní. Po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako šesť rokov, nosiť na verejnosti päť dní respirátor FFP2. Uznáva sa výsledok antigénového testu, dokonca urobeného aj doma. Vyhláškou sa tiež skrátila platnosť covid pasu na deväť mesiacov.

Zamestnávatelia novinku vítajú

Klub 500 víta rozhodnutie rezortu zdravotníctva znížiť obdobie štátom nariadenej karantény pri pozitivite na ochorenie covid-19. Podľa výkonného riaditeľa klubu Tibora Gregora totiž hrozilo, že v strategických podnikoch odstavia kľúčové prevádzky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa