Žiadne plánovanie dopredu, len jeden veľký chaos. Takto to vyzerá, keď sa vláda Eduarda Hegera nezaoberá tým, čo sa stane o dva dni, kedy zrejme skončí preplácanie testov vo firmách zamestnancom. Nikto z ministrov totiž na posledné januárové rokovanie vlády takýto návrh nepredložil.

Je otázne, či kvôli tomu, aby štát „pritlačil“ na neočkovaných zamestnancov a tí si antigénové testy hradili z vlastného vrecka, alebo politici majú iné zámery, ktoré doteraz taja. Je totiž veľmi málo pravdepodobné, že by na otázku, ktorá sa týka všetkých zamestnávateľov, akosi len tak zabudli. 

Nikto nič firmám negarantuje

Vlna omicronu však ešte len bude vrcholiť a zamestnávatelia nevedia, ako sa majú zariadiť, podotýka na sociálnej sieti účtovná poradkyňa pre mzdy, dane a účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová.

„V pondelok 31. januára 2022 sa oficiálne súčasný režim končí. Vlna omicronu bude ešte len vrcholiť a zamestnávatelia budú bojovať asi s najväčšími výpadkami zamestnancov od začiatku pandémie. Bolo by teda vhodné odpovedať zodpovedným firmám, čo  sa bude diať ďalej,“ spresnila s tým, že to by sme však nemohli žiť v krajine, kde všetko prichádza o päť minúť dvanásť, alebo sa mení retroaktívne. 

Ako sa pre spravodajstvo TV Markíza vyjadrili oslovení ministri, nikto sa touto otázkou priamo nezaoberá. Pritom ešte začiatkom januára minister hospodárstva Richard Sulík, ktorého rezort má preplácanie testov zamestnávateľom na starosti, tvrdil: „Zasadneme včas, musíme schváliť, čo bude od februára. Do konca januára preplácame firmám štyri eurá na jedného zamestnanca. Čo však bude neskôr, neviem,“ dodal.

Odvtedy sa nezmenilo nič. Prešli ďalšie dni, ďalšie týždne. Januárové rokovanie vlády pred pár dňami nič nové v tomto prípade neprinieslo. „Takýto bod nebol na rokovanie zaradený,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.

Pridal sa k nemu aj minister financií Igor Matovič. „Keby som niečo povedal, zase by som bol za zlého. Keby teraz nejaký minister prišiel s návrhom zrušiť testovanie vo firmách, tak by mal ísť na psychiatrické vyšetrenie,“ dodal pre TV Markíza.

Nezaočkovaní zamestnanci by sa mali na pracoviskách testovať raz týždenne aj po 1. februári. Len ich preplácanie je stále otvorené. Podobná situácia sa udiala deň pred koncom minulého roka, kedy poslanci narýchlo rokovali online k tejto téme. TREND zisťoval viac, čo firmy i zamestnancov čaká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa