Verejnosť víta prepad inflácie z dvojciferných úrovní na podstatne nižšie úrovne. Ako to už býva, doterajší vývoj si ľudia zvyknú predĺžiť do budúcnosti a vo všeobecnosti sa očakáva, že v lete už na vysokú infláciu pomaly zabudneme.

Veď z desaťpercentného rastu na jeseň sa stal deväťpercentný na konci roka a na začiatku roka 2023 to už je len 8,5 percenta. Takýmto tempom budeme na dvoch až troch percentách už v čase dovoleniek, no nie?

KK25 Štokholm - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell hovorí na podujatí organizovanom švédskou centrálnou bankou 10. januára 2023 v Štokholme. Pri boji s infláciou je životne dôležitá nezávislosť americkej centrálnej banky (Fed) od politického vplyvu, uviedol šéf Fedu Jerome Powell. Stabilizácia cien totiž vyžaduje ťažké rozhodnutia, ktoré môžu byť politicky nepopulárne. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell participates in a panel during a Central Bank Symposi
Neprehliadnite

Snaha o krotenie vysokých cien naráža na komplikácie. Inflácia mutuje

Môže sa to stať a asi by sa nenašiel nikto, kto by takýto vývoj neprivítal. Existuje však čoraz viac varovných signálov, že to také ľahké a rýchle nebude. Stačí sa pozrieť na niekoľko indikátorov, ktoré ukazujú, že spomalenie inflácie sa zastavuje, či dokonca, že sa inflácia môže opäť začať zrýchľovať.

Spomalenie inflácie sa môže zastaviť

Začnime eurozónou. Celková inflácia spomalila na 8,5 percentný rast. To je najmenej od mája 2022. Lenže infláciu spomaľujú hlavne ceny energií. Zatiaľ čo na jeseň rástli medziročne o viac ako 40 percent, teraz je to „len“ 17 percent, čo je tempo naposledy namerané pred letom 2021. Tento trend je priaznivý, ceny energií môžu čoskoro medziročne aj klesať.

Problémom sú však ostatné komponenty inflácie. Ak hovoríme o tovaroch dlhodobej spotreby a cenách potravín (vrátane tabaku a alkoholu), tam je trend stále rastúci. Ceny služieb prestali zrýchľovať, ale nezačali ani spomaľovať. Skrátka a dobre, ak od inflácie odpočítame volatilné ceny energií a potravín a dostaneme stabilnú jadrovú zložku, inflácia vôbec nespomaľuje.

Zatiaľ čo cieľom centrálnych bánk je mať približne dvojpercentnú infláciu, momentálne sme na viac ako dvojnásobku tejto úrovne a vyššie sadzby s tým zatiaľ nič neurobili.

Ešte sa niekto čuduje, prečo ECB pokračuje v rýchlom tempe zvyšovania sadzieb a neplánuje prestať? Dokonca sa môže stať, že bude výnimočne inšpiráciou pre americký Fed, ktorý sa opäť vráti k rýchlejšiemu tempu dvíhania úrokov. Pretože v Spojených štátoch sa deje niečo podobné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa