Boj proti tvrdohlavej inflácii sa komplikuje a ani zďaleka nemusí byť vyhrané. Slovenský zástupca v ECB a guvernér NBS Peter Kažimír je dokonca proti tomu, aby ECB spomaľovala tempo zvyšovania sadzieb. Inflácia totiž spomalila, ale to je výsledok skôr vládnej snahy o zníženie cien energií ako by išlo o obrat trendu.

KK53 Washington - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell hovorí pred predstaviteľmi think-tanku Brookings Institution 30. novembra 2022 vo Washingtone. Americká centrálna banka (Fed) bude v snahe o skrotenie inflácie pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Úrokové sadzby sa dostanú vyššie, než sa predpokladalo ešte v septembri, a zostanú tam dlhšie, uviedol šéf Fedu Jerome Powell. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at the Hutchins Center on Fiscal an
Neprehliadnite

Fed má na stole tri scenáre, ako postupovať tento rok. Jeden z nich je pre trh pozitívny

Šéf NBS nie je pritom sám, podobné hlasy sa ozývajú aj od zástupcov ďalších krajín. Napríklad holandský zástupca v ECB Klaas Knot si myslí, že centrálna banka eurozóny by mala pokračovať v doterajšom tempe zvyšovania sadzieb minimálne počas najbližších dvoch zasadnutí. To by znamenalo zvýšenie sadzieb o 50 bodov ešte vo februári a potom v marci.

Momentálne existuje skôr riziko, že urobíme málo a nie, že urobíme priveľa.

Klaas Knot, člen výkonnej rady ECB

To by bolo veľmi zaujímavé, pretože vo všeobecnosti sa očakáva, že Fed spomalí na 25-bodové zvyšovanie sadzieb, a to už na najbližšom zasadnutí vo februári. Ak by sa potvrdili očakávania, znamenalo by to, že ECB po prvý raz od začiatku boja proti inflácii bude zvyšovať sadzby rýchlejšie ako Fed.

To môže byť, samozrejme, spôsobené aj tým, že momentálne má Fed sadzby na úrovni 4,5 percenta a ECB len na úrovni dvoch percent.

Frankfurt,Am,Main,,Germany,-,June,28,,2020:,Seat,Of
Zdroj: Shutterstock
Kam až porastú sadzby ECB?

ECB počas roka 2022 zvýšila sadzby z -0,5 percenta na 2,0 percenta. Očakáva sa, že vrchol nastane v lete a to na úrovni 3,75 percenta.

Silný tábor jastrabov v ECB

Nejde pritom len o slová osamelého jastraba v ECB, podobne sa vyjadruje väčšina členov v ECB. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg je približne 13 zástupcov v ECB v tábore jastrabov. Sem patrí aj Peter Kažimír aj Klaas Knot. Ďalších päť, vrátane guvernérky ECB Lagardovej má neutrálny pohľad. Aj neutrálny tábor však hovorí v podstate to isté, ako jastrabi.

Vplyvný francúzsky člen Francois Villeroy de Galhau hovorí to isté, 50-bodové zvyšovanie sadzieb zostane v platnosti ešte po nejaký čas. Guvernérka ECB hovorila to isté už na tlačovej konferencii v decembri 2022.

Budeme pokračovať v stabilnom tempe zvyšovania sadzieb. Na najbližšom (februárovom) zasadnutí pôjdu úroky opäť o 50 bodov nahor a potom pravdepodobne opäť a opäť. Všetko závisí od dát, nečakajte však, že pôjde o jednorazový krok. Bude toho viac.

Christine Lagardeová, guvernérka ECB

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa